Bu 2 Kripto Para Şirketi Piyasayı Yok Edebilir!
Bu 2 Kripto Para Şirketi Piyasayı Yok Edebilir!

Bu 2 Kripto Para Şirketi Piyasayı Yok Edebilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda yaşanan iflaslar sayesinde yatırımcı güveni tüm zamanların en düşük seviyesindeyken, şimdi gerçek zamanlı olarak yeni bir destan ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Bu, kripto borsası Gemini’nin Winklevoss ikizlerini ve kripto piyasası üreticisi ve borç veren Genesis’in arkasındaki ana şirket olan Digital Currency Group’un (DCG) CEO’su Barry Silbert’i içeriyor. Uzmanlar ise bu 2 kripto para şirketinin piyasayı büyük bir sıkıntının içine sürüklediğini aktarıyor! İşte detaylar…

Kripto para şirketi Genesis ve Gemini arasındaki gerginlik artıyor!

Genesis’in devam eden sıkıntıları, fonlarının önemli bir kısmının (175 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor) bir FTX hesabında kilitli olmasından kaynaklanıyor. Bir zamanların en büyük ikinci kripto para borsasının geçen yılın sonlarında çökmesinin ardından şirket, 16 Kasım’da para çekme işlemlerini durdurmak zorunda kaldı, hatta bu sıkıntıdan kurtulmak için sadece bir hafta sonra yatırım bankası Moelis & Company’nin danışmanlık hizmetlerini işe aldığı bildirildi.

altcoinler

Genesis’in geçici CEO’su Derar İslam, 7 Aralık tarihli bir mektupta müşterilere “ileriye giden bir yola varmamızın günler yerine ek haftalar alacağını” söyledi. Yanıt olarak Winklevoss ve şirket, Gemini’nin Kazanç programının üyelerine geri ödeme yapmalarını önleyecek “likidite sorunlarını çözebilecekleri” bir çerçeve tasarlaması için yatırım bankası Houlihan Lokey ile ortaklık kurdu. Ardından, 27 Aralık’ta yatırımcılar ikizleri “Earn” programındaki bloke edilen fonlar nedeniyle dava ederek ikisini dolandırıcılık ve ABD menkul kıymetler yasalarını birkaç kez ihlal etmekle suçladığında işler çirkin bir hal aldı.

Ayrıca Silbert, 2 Ocak’ta Cameron’ın sürekli Twitter dürtmelerine yanıt vererek, Genesis’in Gemini’nin teklifiyle ilgili olarak zaten harekete geçtiğini ve aynı zamanda DCG için masum olduğunu iddia ederek şirketin Genesis’e ödemelerini geciktirmediğini açık bir şekilde belirtti. Yanıt olarak, Cameron geri tweet attı:

Gemini, Genesis ile Earn programını sonlandırıyor

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere haftalarca süren kargaşanın ardından, 10 Ocak’ta Winklevoss ikizleri, kullanıcılara Gemini’nin Genesis ile Earn programını iki gün önce sonlandırdığını bildiren bir e-posta gönderdi. Hareket, firma ile kripto borç veren arasında ateşlenen birçok atışın en sonuncusuydu ve e-posta şunları belirtiyordu:

“Sizin adınıza bir aracı olarak hareket eden Gemini’nin sizinle Genesis Global Capital, LLC (Genesis) arasındaki Ana Kredi Anlaşmasını (MLA) 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere feshettiğini size bildirmek için yazıyoruz.”

Mesaj daha sonra, Genesis’in, geçen aya kadar kullanıcılara kripto varlıklarında yüzde 8’e kadar faiz sunan programla ilişkili olarak sahip olduğu ödenmemiş varlıkları derhal temizlemesi gerektiğini ekledi.

Gemini yetkilileri müşteri parasını mümkün olan en kısa sürede iade etmenin bir yolunu aramaya devam ederken, şu anda müşteriler Kazanç bakiyelerini “Beklemede” sütunu altında görebilirler. E-postada, “Varlıklarınızın iadesi en büyük önceliğimiz olmaya devam ediyor ve son derece aciliyetle çalışmaya devam ediyoruz” ifadesi yer aldı. Son olarak, Gemini Earn’ün müşterileri tarafından ileri sürülen toplu davaya cevaben 8 Ocak’ta mahkemede açılan bir iddiada Gemini, müşterileri gibi kendisinin de Genesis ve DCG Group’un davranışının kurbanı olduğunu söylüyor. şirketin üst düzey yetkilileri “sanıkları Genesis, mali durumu ve Gemini Kazanma programında sorumlu bir borçlu olarak hareket etme becerisi konusunda yanıltmıştı.” Gemini, “Gemini “Earn” programıyla ilgili iddiaları tahkim etmek” için bir anlaşma imzaladığını ve davacılar tarafından başlatılan çeşitli iddiaların ve dava nedenlerinin dava edilmemesi gerektiğini söyleyerek müvekkilleri tarafından kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

SEC, Genesis ve Gemini’yi suçluyor

12 Ocak’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu , Gemini ve Genesis’i Earn teklifinin bir parçası olarak kayıtlı olmayan menkul kıymetleri sattıkları iddiasıyla suçladı. Düzenleyici kuruma göre Genesis, Gemini’nin kullanıcılarından tahakkuk eden varlıkları ödünç verirken, karın bir kısmını Gemini’ye geri gönderdi, ikincisi yaklaşık yüzde 4’lük bir aracı ücreti düşerek kalan karı müşterilerine iade etti.

SEC yetkililerine göre, Genesis’in programı bir menkul kıymet arzı olarak kaydetmesi gerektiği bildirildi. Başkan Gary Gensler, ücretlerin “kripto ödünç verme platformlarının ve diğer aracıların” düzenleyici kurumun zaman içinde test edilmiş menkul kıymetler yasalarına uymaları gerektiğini bilmelerini sağlamak için önceki benzer eylemlere dayandırılmasının amaçlandığını ekledi.

SEC, Earn programının 340.000 büyük yatırımcı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu söyledi ve Gemini’nin yalnızca Ocak 2022 ile Mart 2022 arasında, şirketin çeşitli borç verme faaliyetlerini kolaylaştırmak için müşteri varlıklarını kullanarak aracılık ücretlerinde 2,7 milyon dolar komisyon aldığını ve bunu kişisel borçlanma için teminat olarak ekledi. Aynı üç aylık süreçte ajans, Genesis’in 169,8 milyon dolarlık faiz geliri elde ettiğini ve müşterilere (Gemini dahil) 166,2 milyon doları kar olarak ödediğini iddia etti.

Genesis’in kilit destekçilerinden bazıları, artık neredeyse değersiz olan iki varlık olan kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve Sam Bankman-Fried’in Alameda Research’ü içeriyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu 2 Kripto Para Şirketi Piyasayı Yok Edebilir!