2015'te Bitcoin'e Yapılan 20 Dolarlık Yatırım Şimdi Ne Olurdu?

2015’te Bitcoin’e Yapılan 20 Dolarlık Yatırım Şimdi Ne Olurdu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para dünyası ani iniş çıkışlarıyla yatırımcılara kendilerini bir hız treninde gibi hissettirmektedir. Bunun en güzel örneğini ise geçtiğimiz yıllarda lider kripto para Bitcoin gösterdi. Peki 2015’de yalnızca 20 dolarlık BTC yatırımı yapsaydınız şu an ne kadar paranız olurdu?

Seneler içerisinde Bitcoin ne kadar arttı?

Ayı piyasasının kripto dünyasına olan etkileri son aylarda iyice kendini göstermeye başladı. Bundan en çok etkilenen kripto para birimi ise şüphesiz Bitcoin (BTC) oldu. Son aylarda müthiş bir hızla değer kaybeden BTC, yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Fakat aynı kripto para birimi, geçmiş yıllarda birçok yatırımcısına hayal bile edemeyecekleri paralar kazandırmıştı. Aslında, 2015’te Bitcoin’e (BTC)  yatırım yapmış olsaydınız, şu anda oldukça büyük bir meblağa sahip olabilirdiniz. Geçmiş yıllarda bazı kripto kullanıcıları, küçük miktarlarda BTC satın almasına rağmen seneler içerisinde bu tutarı katlamayı başardı.

2015'te Bitcoin'e Yapılan 20 Dolarlık Yatırım Şimdi Ne Olurdu?

Bir kripto para kullanıcısı Bitcoin ile ilgili deneyimlerini aktarırken, 2015 yılında bu süreçte neler yaşadığını dile getirdi. İlk kez 4 Mart 2015’de BTC satın aldığını söyleyen kullanıcı, lider kripto para birimine 20 dolar yatırdı. Öncü borsalardan olan Coinbase üzerinden 20 dolarlık BTC alan yatırımcı, toplamda 0.3335 Bitcoin’e sahip olduğunu dile getiriyor. İfadelerine göre kripto yatırımcısı, bu tarihten sonra cüzdanındaki BTC’yi kontrol etmediği için bu miktarın ne kadar arttığını fark edememiş.

Lider kripto para varlık yatırımcıları sevindirdi

Kriptoarena.com olarak da belirttiğimiz üzere, lider kripto para yaklaşık sekiz yıl içinde baş döndürücü dalgalanmalara şahit oldu. Bitcoin’in ulaştığı en yüksek değer 68.991 dolarken, 20 dolara alınan BTC yatırımı 2.311 dolar haline geldi. Bu ise, yaklaşık 13 ay önce, 2021’in Kasım ayının başlarında gerçekleşti. Bitcoin gibi yüksek riskli yatırımlardan enflasyon destekli bir piyasa gerilemesi, o zamandan beri varlık üzerinde baskı oluşturmuştu. Bu sebeple de Bitcoin fiyatları istikrarsız piyasada düşüş yaşadı.

2015'te Bitcoin'e Yapılan 20 Dolarlık Yatırım Şimdi Ne Olurdu?

2015’de 20 dolarlık BTC satın alan kripto yatırımcısı, geçtiğimiz gün yazdığı blog yazısında daha fazla Bitcoin almadığı için pişman olduğunu dile getirdi. Daha yüksek meblağda bir satın alma, elbette daha önemli bir fark yaratırdı. Bitcoin fiyatları, bu dönemde 28 kat arttı ve bu, %53,3’lük bir bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) ulaştı. O zamanlar yapılan 100 dolarlık oldukça mütevazı bir yatırım, bugün 2.800 dolar değerinde olurdu. 1.000 dolarlık bir yatırım ise şimdilerde 28.000 dolara varmış olabilirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

2015’te Bitcoin’e Yapılan 20 Dolarlık Yatırım Şimdi Ne Olurdu?