İşte Bitcoin İçin Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Metrik!

426

Kripto para piyasalarının önde gelen uzmanları Bitcoin için bu hafta takip edilmesi gereken 5 metriğe işaret etti! İşte detaylar…

Bitcoin, son birkaç haftanın en yüksek kapanışını yaptı!

Bildiğiniz üzere lider kripto para birimi Bitcoin, 14 Ağustos tarihli haftalık kapanışında 24.300 dolar seviyesi ile son iki ayın en iyi seviyelerindeydi. Haftalık grafik, Haziran ayının en düşük seviyelerinden sonra şekillenmeye devam eden istikrarlı bir yükseliş gösteriyor. 2022 yılına kadar etkileyici bir hareket sergileyen kazanç hareketleri, haftanın ilk Wall Street işlem gününde bir miktar oynaklığa yol açtı, BTC/USD haftalık kapanış seviyesinin belirgin bir şekilde altına geri dönmeden önce borsalarda 25.200 dolar seviyesini test etmeye devam etti. Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere BTC fiyatı anlık olarak 24,071.67 dolar seviyesinden işlem görüyor.

İşte Bitcoin İçin Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Metirk!
BTC/USDT 1 Haftalık Mum Grafiği

Bu tür hareketlerle son günlere damgasını vuran BTC, daha kısa zaman dilimlerinde temkinli davranmaya devam eden yatırımcılar için pek sürpriz olmadı. Popüler kripto para analisti Crypto Tony ise Twitter üzerinden, “Bir kez daha, fiyat hareketiyle ilginç bir hafta görmeliyiz. ” sözlerinde bulundu. Bir diğer yandan hala derin bir düzeltme beklentisi içerisinde olan Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, 10 bin dolar seviyesinde destek bekliyor ve grafiklere işaret ediyor.

“Takip eden para politikası kararları son derece önemli olacak!”

Geçen haftaki ABD enflasyon baskısından sonra, önümüzdeki beş işlem günü makro açıdan nispeten sakin görünüyor. Fed sessiz, sadece Avrupa veya Asya’da piyasa performansını etkileyecek beklenmedik olaylar bırakıyor. Bununla birlikte, popüler bir analiste göre, kripto paranın enflasyonun ötesinde makro tetikleyicilere ani tepkilere devam etme olasılığı, birçok kişinin düşündüğünden daha düşük olabilir.

Popüler yatırımcı Filbfilb, alım satım paketi için yeni bir piyasa güncellemesinde, BTC ile daha geniş anlamda “eski piyasalar” olarak adlandırdığı durum arasındaki azalan korelasyonu gözlemledi.

“Bitcoin, aşağıda S&P500 beyaz ve NASDAQ mavi ile aşağıda gösterildiği gibi eski piyasalarla yüksek bir korelasyon izliyordu, ancak en son dibe ulaştığından beri, eski piyasalardaki tüm olumsuzluklar geri kazanıldı ve Bitcoin aynı şeyi takip edemedi”

BTC/USD vs. Nasdaq mini vadeli işlemler vs. S&P 500 mini vadeli işlem tablosu.

Popüler yatırımcı FilbFilb, “Haziran ayındaki en düşük 17.600 dolar seviyesinden bu yana, Bitcoin aslında önceki korelasyonunun dikte edeceği kadar güçlü bir şekilde ralli yapmadı” yorumlarında bulundu. Ayrıca spot fiyatın 30.000 dolar seviyesinin üzerinde olması gerektiğini savundu. FilbFilb, konu hakkında şu sözleri de ekliyor:

“İleriye dönük olarak, TÜFE verileri ve takip eden para politikası kararları, bundan sonra ne olacağını belirlemede çok önemli olmaya devam edecek.”

Uzmanlar fonlama oranlarına işaret etti!

Mevcut spot fiyat hareketinin alım satım alışkanlıkları üzerindeki etkisine bakıldığında, koşulların daha da yukarı yönlü olabileceği görülüyor. DecenTrader’ın kurucularından ve Look Into Bitcoin veri kaynağının kurucusu Philip Swift, türev piyasalarını analiz ederken, negatif fonlama oranlarını vurguladı.

Yatırımcılar arasında aşağı yönlü eğilimin giderek arttığına işaret eden ılımlı negatif oranlar, aslında genellikle daha fazla kazanımın temelidir. Bunun nedeni, piyasanın aşağı yönlü beklemesi ve kazançların gerçekleşmesine aşırı derecede bahis yapmamasıdır, bu da kısa pozisyonların daha akıllı para tarafından “sıkılmasına” izin verir. Bitcoin, genel olarak kripto piyasaları ile birlikte, çoğunluğun beklediğinin tam tersini yapma alışkanlığına sahiptir.

Swift , geçmişte benzer kurulumlar sırasında fiyat davranışını gösteren bir grafik yükleyerek , “BTC için bu son yükselişte Fonlama Oranının zaman zaman negatif düşüşünü görmek ilginç,” sözlerinde bulundu ve hemen ardından “Her olaydan sonra fiyatın nasıl arttığına dikkat edin.” diyerek BTC fiyatına dikkat çekti.

BTC/USD fonlama oranları

Coinglass’tan gelen veriler , Haziran spot fiyatının düşük seviyelerinden sonraki haftalara göre negatif fonlamanın boyutunu gösterdi.

CoinGlass BTC fonlama oranları grafiği

Bitcoin madencilik faaliyetleri kademeli olarak önceki seviyelere dönüş yaşıyor!

Bitcoin ağının temelleri yavaş yavaş iyileşiyor. Güncel verilere göre en son rakamlar, madencilik faaliyetinin kademeli olarak önceki seviyelerine döndüğünü ortaya koyuyor. Zorluk, aylarca süren düşüşün ardından, bu hafta yapılacak olan otomatik yeniden ayarlamada art arda ikinci kez artacak. Küçük olmasına rağmen, beklenen yüzde 0,9 artış, madencilik rekabetinin yine de büyüdüğünü ve bu yıl çok baskı altında olan Bitcoin ekosisteminin bir bölgesi için daha yüksek fiyatların rahatladığını gösteriyor. Madenciliğe ayrılan işlem gücünün bir ölçüsü olarak, hash oranı tahminleri, saniyede 200 exahash (EH/s) veya altında sabit kalır.

İşte Bitcoin İçin Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Metirk!
Bitcoin ağ temellerine genel bakış

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi için 4 ayın en yüksek seviyeleri!

Bitcoin spot fiyatı için iki ayın zirvesine bakmak güzel olabilir, ancak bu hafta ciddi kayıp zemini geri alan piyasanın tek yönü bu değil. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi duyarlılık göstergesine göre, kripto piyasası katılımcıları arasında Nisan ayının başından bu yana herhangi bir noktada olduğundan daha az “korku” var. En son veriler, bir dizi ruh hali faktöründen normalleştirilmiş bir puan oluşturan Endeksin, Terra çöküşü ve ötesinde neden olduğu tüm kayıpların izini sürdüğünü gösteriyor. Hafta sonu boyunca, bu puan 47/100’e ulaştı, 6 Nisan’dan bu yana en iyisi, gün içinde 45/100’e düştü. Bu, “korku”nun en önemli piyasa gücü olmasına karşılık gelse de, rakam 2022’de rekor bir süre boyunca devam eden “aşırı korku”nun derinliklerinden çok uzak ve sadece 6/100 puan seviyelerini görmüştü. 

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku