Binance CEO'su Açıkladı: Borsadan Hisse Satın Almadık!

Binance CEO’su Açıkladı: Borsadan Hisse Satın Almadık!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

5 Ağustos günü Hindistan İcra Müdürlüğü (ED), yaklaşık 8,1 milyon dolarlık fonu dondurduğu ve kara para akladığı iddialarıyla kripto para borsası WazirX’e baskın düzenledi. Dolandırıcılık soruşturmasının bir parçası olacak şekilde eş zamanlı baskınlar düzenlenen WazirX’in müdürünün de incelemeye aldığı açıklandı. Konu ile ilgili Binance CEO’sundan açıklama gecikmedi.

Kripto borsası WazirX, kara para aklama iddialarıyla karşı karşıya

Hindistan İcra Müdürlüğü’nün 5 Ağustos günü gerçekleştirdiği duyuruda, kripto borsası WazirX’in ülkede yasal olmayan yollarla faaliyet göstermekte olan Çin destekli şirketlerinin “kripto para birimleri aracılığıyla para aklama faaliyetlerini” kolaylaştırdığı iddiasında bulundu. ED, borsada yer alan hesaplarında yer alan 646,7 milyon Hint rupisinin (5 Ağustos’taki güncel fiyatlandırma ile yaklaşık 8.1 milyon dolar) dondurulmasını emrettiğini ve şirketin kurucu ortağı Sameer Mhatre’yle ilgili de bir soruşturma başlatıldığı aktarılıyor.

ED tarafından sağlanan bilgilere göre, soruşturma devam ediyor. Ayrıca bildirilenlere ek olarak ED, WazirX ile Binance arasındaki işlemlerin Müşterini Tanı (KYC) normlarına ve düzenleyiciler tarafından kontrole sahip olduğu iddiasında da bulundu. Düzenleyici kurum tarafından aktarılan bir diğer bilgide de, iddia edilen dolandırıcılık olayında kripto para satın alım işlemlerinde kullanılan fonların kaynağı ile ilgili bilgileri paylaşmadığı belirtiliyor. ED tarafından yapılan açıklamada şunlar yer alıyor:

Kripto borsası WazirX’e, birden çok şans verilmesine rağmen şüpheli fintek APP şirketlerinin cüzdanlarında yer alan KYC’sini sunmadı. WazirX, sıkı önlem almamasından dolayı, eksik olan kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir kripto para cüzdan adresi bilgisi de sağlamıyor. Ayrıca kripto paraları takip edebilmek adına da ekstra bir çaba göstermedi. Belirsizliğe teşvik ederken ve sıkı olmayan Kara Parayı Aklama Önleme tedbirlerini sürdürmeye devam ederek, yaklaşık 16 fintek şirketinin kripto para birimleri yoluyla kara paralarını aklamaları konusunda aktif olarak destekçi oldu.

Binance CEO’su konu ile ilgili açıklama yaptı

Konu ile ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, paylaştığı tweette şunları söyledi:

WazirX’i işleten ve orijinal kurucuları tarafından kurulan Zanmai Labs’te herhangi bir hisseye sahip değiliz.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Ayrıca, Binance tarafından WazirX için sadece teknoloji çözümü olarak cüzdan hizmeti sağlandığı aktarıldı. Çin’deki baskılar sebebi ile ülkeden çıkış yapan birçok şirketin Hindistan pazarına yöneldiği de bildirilenler arasında. ED, Çin’in fonladığı bazı fintek firmalarının, borç verme hizmetleri sunmak adına bankacılık dışı finansal şirket lisanslarına sahip Hintli şirketlerle iş birliği yaptığı açıklamasında bulunuyor.

ED tarafından 2021 Haziran’da da, WazirX’e karşı benzer bir uyarı yaptığı belirtildi. WazirX direktörü Nischal Shetty, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında borsa ile ilgili şunları söyledi:

Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) süreçlerinin takiplerini sağlayarak yasal yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirdik ve gerektiğinde kolluk kuvvetlerine her zaman bilgi akışı sağlamaya hazırız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance CEO’su Açıkladı: Borsadan Hisse Satın Almadık!