İşte Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Belirleyecek 5 Metrik: Analistten ‘Yeşil Hafta” Yorumu

414

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Çin kaynaklı FUD etkisini üzerinden atmaya çalışırken, bu hafta kritik önem taşıyor.

Altyapı yasa tasarısı, bugün oylamaya sunuluyor! Kritik endeks: piyasada hala korku hakim!

ABD’de “altyapı yasa tasarısı” bugün oylamaya sunulurken, kripto para piyasasında odak noktası bu hafta Çin’den ABD’ye kayıyor. Senato onayından yeni çıkmış olan H.R.368 yasası, ”broker” tanımındaki belirsizlik nedeniyle hala tartışma konusu. Wyoming senatörü Cynthia Lummis ve Caitlin Long gibi isimlerin öncülük etmesiyle birlikte, yasadaki bu ifade bulanıklığını değiştirmeye yönelik çabalar halen devam ediyor. 27 Eylül itibariyle yasa tasarısında toplam 539 değişiklik yapıldı. H.R.3684, kripto para endüstrisi için potansiyel olarak bir sıkıntı olsa da, Bitcoin fiyatında kalıcı ve büyük bir etki yaratmayacak.

 

Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasada hala korkunun hakim olduğunu gösteriyor. Pazartesi itibariyle, Endeks 27/100’de ve hala belirgin bir şekilde “korku” bölgesinde. Geçen hafta sonu endeks, Temmuz ortasından bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Ancak bu sefer, Bitcoin için fiyat odak noktası 30 bin dolar değil, 40 bin dolar seviyesi. Kurumsal çevrelerde ise, negatif fonlama oranları, sürdürülebilir yukarı yönlü bir fiyat artışına dair temkinli bir iyimserlik olduğunu gösteriyor.

Madenci zorluğu ve hashrate’te işler yolunda! Balinalar dipten alıyor! Bitcoin Lightning Network, rekor seviyede!

Koşullar ne olursa olsun BTC Hodler’lar satma eğiliminde değil. Santiment ve Galassnode’dan gelen veriler, piyasada yaşanan düşüş sırasında balinaların 80 bin Bitcoin aldığını gösteriyor. Yatırımcıların bu davranışı, boğa döngüsünden emin olduklarını gösteriyor. Analist Willy Woo’nun belirttiği gibi, BTC’lerini satmayan ve dipten satın alan balina davranışı, tarihsel olarak, artık rallinin başlayacağı anlamına geliyor. Analist ayrıca, Bitcoin’in şu anda  ”Asla Pes Etme” aşamasına girdiğini savundu. Diğer ünlü analist Michael Van De Poppe ise boğa döngüsünün beklenenden daha erken gelebileceğini ifade etti. Pazar günü gerçekleşen ani 2 bin dolarlık artışa karşı Van de Poppe, Bitcoin ve altcoin’ler çin “parti” zamanının geldiğini belirtti. Analist, Bitcoin için yeşil bir hafta beklediğini açıkladı. Glassnode’un bildirdiğine göre, daha geniş anlamda, güçlü eller BTC arzının büyük bir bölümünün kontrolünü ele geçirdi ve bu rakam bu ay Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Tahminler Bitcoin madenci zorluğunun art arda altıncı kez artacağına işaret ediyor.  Geçen hafta art arda beşinci artışın ardından, bu metrik rekor kırdı. Bu, 2019’un ortasındaki yedi kez artış rekorundan sonra kritik bir gelişme. Sadece zorluk değil, aynı zamanda BTC hash rate’i de şu anda saniyede yaklaşık 145 exahash seviyesinde  (EH/s) ve tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sadece 23 EH/s uzakta. İstatistikler, Çin yasakalrından sonra işlerin yoluna girdiğini gösteriyor. El Salvador başarı öyküsünden yeni çıkan Lightning Network, 3 bin BTC kapasitesine yaklaşıyor. 2021’in başından bu yana, bu kapasite neredeyse üç katına çıktı. Analist Kevin Rooke şunları söyledi:

Lightning Network kapasitesi 2.900 BTC’yi aştı. Son 10 günde 400’den fazla BTC eklendi. Bu harika bir gelişme.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku