Amerikan Komünizmi ve Dijital Dolar: Bitcoin ABD’de de Yasaklanabilir mi?

507

Ünlü emlak yatırımcısı ve finansal okuryazarlık üzerine en çok satan “Zengin Baba Yoksul Baba” isimli kitabın yazarı Robert Kiyosaki, Çin’in Bitcoin (BTC) ve diğer tüm kripto para birimleri üzerinde kapsamlı ve sert bir yasak ilan etmesinin gerçek nedenini Twitter üzerinden açıkladı. Ekonomist, ayrıca ABD’nin de Çin’e benzer bir adım atacağından şüpheleniyor.

Dijital yuan ve dijital dolar el ele!

Küresel piyasalarda devasa bir kriz yaşanacağı söylemleri ile sık sık gündemden düşmeyen Robert Kiyosaki, gayrimenkul yatırımının yanı sıra altın, gümüş ve Bitcoin üzerine yatırım yaparak fonlarını enflasyona karşı korumayı tercih eden ekonomistlerden. Geçen yıl, doların olası olan çöküşünü öngören yazar, sıklıkla takipçilerine Bitcoin, altın ve gümüşe yatırım yapmalarını tavsiye ediyor. Ünlü yazar, Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından yayınlanan kripto para yönergesine dair açıklamalar yaptı. Tüm kripto para birimlerinin yasadışı olduğunu açıklayan yönerge, Eylül başında yayınlandı, ancak kamuoyu açıklaması Perşembe günü yapıldı.

Çin'den Eşi Benzeri Görülmemiş Yönerge: En Kapsamlı Kripto Para Yasağı!

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan duyuru, tüm kripto para piyasasını derinden sarstı. Bitcoin 41 bin doların altına düşerken Ethereum ise 3 bin doların seviyesinin altına geriledi Bu, kripto para piyasasında yaşanan bu hafta ikinci büyük darbe oldu. İlk darbe, ikinci en büyük emlak şirketi China Evergrande Group’un hissedarlarına 2 trilyon yuan borcunu ödeyemediği gün gerçekleşmişti.

Dijital dolar Bitcoin (BTC)’in sonu mu olur?

Kiyosaki, Çin hükümetinin, Merkez Bankası ile birlikte Bitcoin kripto para işlemlerini ülkede yasa dışı ilan ederek DCEP (dijital para birimi elektronik ödeme) veya dijital yuan olarak bilinen kendi CBDC’lerinin benimsenmesinin önünü açtığını düşünüyor.  Daha önce, uzmanlar, Çin‘in, insanların banka hesapları üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmak için CBDC’yi kullanacağını, halkın gelirleri ve harcamaları hakkında eksiksiz verilere sahip olacağını vurguladı.

ABD, son zamanlarda CBDC’ye ilişkin araştırmaları artırdı ve bu fırsatı değerlendirmeye başladı. FED dijital USD’yi piyasaya sürerse, Amerikan hükümeti Çin’de olduğu gibi tamamen merkezi bir hükümete dönüşecek. Fed Başkanı, ABD Merkez Bankası’nın dijital para birimine (CBDC) sahip olmasının en büyük nedenlerinden birinin, Bitcoin (BTC)’e, diğer kripto para birimlerine ve stablecoin’lere olan ihtiyacı azaltacağını söylemişti. Kiyosaki şu kritik açıklamayı yaptı:

Çin, bu sabah kripto paralara dair yeni yasaklarını duyurdu. Bu ne anlama geliyor? Bu, Çin’in kendi dijital parasını piyasaya sürmek üzere olduğu anlamına geliyor. ABD aynı politikayı takip eder ve Fed coin’i (dijital dolar) piyasaya sürülürse, bu Bitcoin (BTC)’in yasaklanacağı anlamına gelir. ABD, Çin gibi otoriter bir sisteme dönüşür, ABD komünizmi başlar, özgürlüklerimiz biter. Dikkatli olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku