Coinbase CEO’sundan Yüksek Enflasyon Uyarısı: Kripto Para Birimlerinin Sonu Olabilir!

231

ABD’de daha fazla insan fiat para değer kaybından korunmak için kripto para almayı düşüneceğinden, artan enflasyonun kripto para piyasasına fayda sağlayacağı algılandı. ABD’de enflasyon tüm yıl boyunca yükselişte kalmaya devam etti. Daha geçen ay, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) %0,3 arttı. Bu, fiyatların mevsimsellikten arındırılmış bazda %0,6 arttığı Nisan ve Mayıs aylarına kıyasla oldukça düşük olsa da, hala sinir bozucu bir seviyede. Bununla birlikte, ABD doları önemli ölçüde değer kaybederse ve istikrarsız hale gelirse, tüm kripto para ekosistemini etkileyecek olan ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin’leri de olumsuz yönde etkileyecektir. Yakın tarihli bir tweet’te Coinbase CEO’su Brian Armstrong bu konuya dikkat çekti ve olası çözümler için düşüncelerini açıkladı. 

Yükselen enflasyon stabilcoinler’in “istikrarını bozabilir” ve kripto endüstrisini düşürebilir

Stabilcoin, kripto ekosisteminin bel kemiği olarak bilinir. Endüstrinin çılgına döndüğü ve birkaç saat içinde çift haneli yüzdelerle düştüğü zamanlar için güvenli bölgelerdir. Ayrıca, sınır ötesi ödemeleri fırtına gibi aldılar, öyle ki dünyanın dört bir yanından düzenleyiciler, stabilcoinlerin bankacılık sistemlerini bozabileceği konusunda uyardı.

Bununla birlikte, sözde bu “stabilcoin’lerin” daha az bilinen bir sorunu var: ABD dolarına aşırı derecede bağımlılar. Neredeyse tüm büyük stablecoin’ler ABD dolarına sabitlendi. Bu, ABD dolarının önemli ölçüde değer kaybetmesi durumunda stabilcoinlerin de değer kaybedeceği anlamına gelir. Buna karşılık, bu tüm kripto para ekosistemini aşağı çeker. Bundan bahseden Coinbase CEO’su geçtiğimiz günlerde stablecoin’lerin çok kolay bir şekilde enflasyon coinleri haline gelebileceğini söyledi. Armstrong paylaştığı tweet ile şunları söyledi:

Fiat destekli stablecoin’ler gerçekten enflasyon coinleri haline geliyorsa (o kadar istikrarlı değil), o zaman gerçekten stabil olan bir coini nasıl elde edeceğiz?

Belirsiz bir çözüm öneren Armstrong şunları ekledi:

Belki de bir sepet gerçek dünya malını (satın alma gücü paritesi) kehanetleri kullanarak izleyen bir şey mi?

Görsel: Kripto para borsası Coinbase

Kripto para birimlerinin uyarlanması gerekiyor

Armstrong, bu önemli konuyu gündeme getiren ilk kişi değil. Daha önce, Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan, iki tür stablecoin olduğunu açıklamıştı. Birincisi, “doğrudan veya dolaylı olarak USD gibi harici bir itibari para birimine sabitlenmiş” fiatcoin’ler var. İkincisi, Srinivasan’ın “flatcoin” olarak adlandırdığı daha yeni stablecoin biçimi var. Srinivasan konuya ilişkin olarak şöyle açıklamada bulundu:

Fiat’ın kendisi şişmeye başlarsa, gerçekten “istikrarlı” olmadığını açıklıyor. Bu nedenle, bir düz para, bunun yerine on-chain bir mal sepetine karşı fiyat düzlüğü için optimize edilir. 

Basit bir ifadeyle, sözde “flatcoin” fiat para birimine sabitlenmez, bunun yerine belirli bir zaman diliminde bir varlığın satın alma gücüne sabitlenir. Sorunun önemi göz önüne alındığında, yakın gelecekte sözde “flatcoinler” geliştiren daha fazla proje görmeliyiz. Bu aynı zamanda kripto para ekosistemini “de-dolarize etmek” için de çok önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku