İsrail Merkez Bankası CBDC İçin Ethereum (ETH) Teknolojisini Kullanacak!

32

Bugün Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, İsrail Merkez Bankası, CBDC pilot programı için Ethereum Blockchain teknolojisini kullanacaklarını duyurdu. Ülkenin günlük finans gazetesi Globes’a göre, Dijital Sekel için ilk deneme, dahili bir pilot uygulama olacak.

Neden Ethereum?

Ethereum, dağıtım kolaylığı ve kişiselleştirme özgürlüğü sayesinde birçok kurum ve ülke için büyüyen bir seçim haline geldi. Son zamanlarda, JP Morgan da Ethereum üzerine inşa edilmiş Blockchain’e başladı. İsrail merkez bankası başkan yardımcısı Andrew Abir, dijital şekelin bankacılık sistemi için herhangi bir risk oluşturmayacağını ve tek odak noktasının ödeme sistemini daha sağlam hale getirmek olacağını söyledi ve şunları ekledi:

Bu hyeni sistem bankaları ortadan kaldırmayacak, hiçbir merkez bankası böyle bir amaçla dijital para birimi getirmeyecek. Bankalar hala var olacak ve her zaman olduğu gibi ödeme sisteminin önemli bir parçası. Bahsettiğimiz şey bir ödeme sistemi.

Abir, İsrail’in ödeme sisteminin hala Avrupa’dakilerin gerisinde olduğunu ve CBDC’nin bunu potansiyel olarak değiştirebileceğini söyledi. Bununla birlikte, işlevsel bir CBDC’nin gerçeğe dönüşmesinin en az 5 yıl daha sürebileceğini de vurguladı.

Merkez Bankaları CBDC yarışında

Merkez Bankası tarafından Çıkarılan Dijital Para Birimi (CBDC), özellikle Çin’in bu alandaki ilerlemesine bakıldığında, dünya çapında birçok gelişmiş ülkenin en büyük önceliği haline geldi. Çin‘in dijital yuanı tamamlandı ve şu anda birçok şehirde yaygın denemeler altındayken, diğer ülkelerin çoğu hala geliştirme aşamasında. Fransa ve İsviçre, kendi CBDC’leri için birleşik bir sınır ötesi deneme başlattı ve Rus hükümeti de denemelere gelecek yıldan itibaren başlayacağını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku