İngiltere’den Uyarı: Kayıt Dışı Kripto Para Borsalarına Karşı Dikkatli Olun!

23

İngiltere’nin finansal denetçisi Mali Davranış Otoritesi’ne göre (FCA), ülkede henüz FCA’e kaydolmamış 111 adet kripto para şirketi bulunuyor. Bu kapsamdaki borsalara yatırım yapılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunan kurum, bu platformlarda işlem yapmayı büyük bir risk olarak nitelendirdi.

FCA, kripto paralar konusunda endişeli

FCA icra ve piyasa gözetimi başkanı Mark Steward, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

FCA’ya kayıtlı olmadan İngiltere’de faaliyetlerini yürüten ve bunlar ile ilişkili olan birkaç firmamız var. Bankalar, ödeme hizmetleri şirketi ve tüketiciler bunlar arasında. Bu gerçekten büyük bir risk ve bu yüzden endişeliyiz.

Bilindiği üzere 10 Ocak 2021 tarihinden itibaren, ülkede bulunan tüm kripto para şirketleri, yasal olarak faaliyet gösterebilmek için Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı yasalarına uymak ve FCA’e kaydolmak zorunda. Ancak tüm bu düzenleyici önlemlerine karşın, birçok borsa henüz bunu gerçekleştirmedi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Dijital Para Yeni Bir Cağ Başlatacak
 

Lale çılgınlığı benzetmesi

Son zamanalrda yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 2,5 milyon İngiliz yetişkin şu anda kripto para varlıkların yatırım yapmış durumda. Bu sayının artmasındaki en büyük nedenlerden birinin, COVID-19 pandemisi nedeniyle evde kalan insanların çevrim içi olarak bu gibi faaliyetlere daha fazla zaman ayırması olarak gösteriliyor. Bu konuda da görüşlerini bildiren Steward, birçok yeni yatırımcının, Hollanda’nın meşhur 17. yüzyıl ticareti çılgınlığı olan lale çılgınlığına kapılma riskini taşıdığını söyleyerek şunları vurguladı:

Birçok İngilizin kripto paralara yatırım yapmasının nedeni, FOMO’dur. Yani insanlarda büyük bir fırsatı kaçırma korkusu var. Bu endüstrinin bir balon olduğuna inanıyorum ve tıpkılale çılgınlığı gibi patlayacak.

İngiliz banka’dan çarpıcı yasak

The Times gazetesinin haberine göre İngiltere’de bankacılık kuruluşu TSB, 5 milyon müşterisinin kripto borsalara para göndermesine yasak  getirmeye hazırlanıyor. Habere göre banka 15 Mart-15 Nisan arasında 849 müşterisinin sahte  cüzdanlar üzerinden dolandırıldığını belirledi. İşlemlerin özellikle Cayman Adaları’nda kayıtlı Binance üzerinden yapıldığı, yetersiz  güvenlik kontrolleri nedeniyle özellikle bu borsa üzerine odaklanıldığı  kaydedildi.

Aynı zamanda Kraken’in de aralarında olduğu diğer borsalara da para  gönderilmesinin yasaklanacağı kaydedildi.Daha önce de, Opinium anketine göre, İngiltere’deki on bağımsız finansal danışmandan (IFA) dokuzdan fazlası müşterilerine asla kripto para birimleri veya ‘sosyal medya destekli’ hisse senetleri önermediği belirtilmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku