Avrupa Merkez Bankası Üyesi: Bitcoin Çok Tehlikeli Bir Hayvan

38

Fabio Panetta, Bitcoin (BTC)’i “tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirirken dijital euroyu lanse etti. Bitcoin, onu eleştirenler tarafından pek hoş olmayan şey olarak adlandırıldı, ancak Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, son hakaretiyle herkesi geride bıraktı.

Bitcoin esas olarak suçlular tarafından kullanılıyor

Financial Times ile yakın tarihli bir röportajda, en büyük kripto para birimini “çok tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirdi. Ünlü İtalyan ekonomist, Bitcoin (BTC)’in esas olarak suçlular tarafından kullanıldığını belirtiyor. Ayrıca, amiral gemisi kripto paranın, Tesla’nın mayıs ayındaki U dönüşünden sonra önemli bir sorun haline gelen muazzam enerji tüketimine de dikkat çekti.

Gizlilik sorunları

Panetta, dijital euronun, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından Avrupa Birliği’nin parasal egemenliğine yönelik tehditlerini savuşturabileceğini iddia ediyor. Ayrıca, merkez bankalarının özel şirketlere kıyasla daha fazla iş birliği çağrısında bulunurken mahremiyeti daha iyi koruyabileceğinden emin. Ayrıca konu ile ilgili olarak şunları belirtti:

Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda hiçbir ticari çıkarımız yoktur.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden daha fazla yatırımcı gizliliği sağlayacağı düşünülen, AB’nin merkez bankası dijital para birimi, insanların kimliklerini ödeme verilerinden ayırabilecek. Ancak CBDC, yalnızca küçük ödemeler için anonimlik sunabilecektir. Konu hakkındaki düşüncelerini paylaşan Panetta şunları kaydetti:

Çok küçük miktarlar için gerçekten anonim ödemelere izin verebiliriz, ancak genel olarak gizlilik ve mahremiyet, anonimlikten farklıdır.

Dijital euro nedir?

ECB Yürütme Kurulu Üyesi Fabio Panetta’nın Avrupa Parlamentosu ECON Komitesi’nde yaptığı, Bitcoin be kripto para birimlerine karşı tanıtımı yapılan dijital euro lansman konuşmasında şu bilgilendirmelere yer verdi:

Perakende ödemeler söz konusu olduğunda zaten bir dizi seçeneğimiz var. Elimizde olmayan, merkez bankası tarafından çıkarılan ve e-ticaret de dahil olmak üzere tüm günlük işlemlerimizde kullanabileceğimiz dijital bir para birimidir.

Dijital bir euro bu boşluğu dolduracaktır: tüm vatandaşlar ve firmalar tarafından erişilebilen elektronik bir merkez bankası parası biçimi olacaktır. Başka bir deyişle, euro banknotlarının dijital bir eşdeğeri. Euro bölgesinde kabul edilen basit, risksiz ve güvenilir bir dijital ödeme yöntemine maliyetsiz erişim sağlayacaktır. Dijital çağda, euronun Avrupa vatandaşlarına sağladığı kamu yararını koruyacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku