İngilizlerden Kripto Para Uyarısı: 2008 Krizine Benzer Bir Kaos Mümkün!

199

İngiltere Merkez Bankası’nın finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe, sert düzenlemeler getirilmediği takdirde kripto para birimlerinin küresel bir finansal krize yol açabileceği konusunda uyardı.

Cunliffe: kripto piyasası 2008 düzeyinde erimeye neden olabilir

Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada Cunliffe, kripto varlık piyasasının beş yıl önce 16 milyar dolardan bugün 2.3 trilyon dolara yükselen büyüme oranını 2008′deki 1,2 trilyon dolarlık yüksek faizli ipotek piyasasına benzetti ve şöyle dedi:

Finansal sistemdeki bir şey çok hızlı büyüdüğünde ve büyük ölçüde düzensiz bir alanda büyüdüğünde, finansal istikrar yetkilileri oturup bunu dikkate almalıdır.

Cunliffe, hükumetlerin ve düzenleyicilerin, yeni yaklaşımları yalnızca farklı oldukları için aşırı tepki göstermemeye veya “tehlikeli” olarak sınıflandırmamaya dikkat etmeleri gerektiğini kabul etti. Ayrıca kripto teknolojilerinin finansal hizmetlerde “radikal iyileştirmeler” olasılığı sunduğunu kaydetti. Bununla birlikte, finansal istikrar riskleri şimdilik sınırlı kaldı. Ancak mevcut kripto varlık uygulamaları, çoğunluğun “gerçek bir değeri olmadığı ve büyük fiyat düzeltmelerine karşı savunmasız olduğu” için finansal istikrar endişesi oluşturduğunu iddia etti.

En büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, bu yılın başlarında iyileşmeden önce %30′dan fazla değer kaybetti ve üretilmelerinden bu yana son derece volatil olduklarını kanıtladılar. Fiyatlar, Tesla CEO’su Elon Musk’ın yorumlarından Çin hükümetinin düzenleyici baskılarına kadar çeşitli dış tetikleyicilere karşı hassastır. Cunliffe konu hakkında şöyle söyledi:

Kripto dünyası geleneksel finansal sisteme bağlanmaya başlıyor ve kaldıraçlı oyuncuların ortaya çıktığını görüyoruz. Ve en önemlisi, bu büyük ölçüde düzensiz bir alanda gerçekleşiyor.

Bu yorumlar, mayıs ayında kripto para yatırımcılarının varlıkların “iç değeri” olmaması nedeniyle tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği konusunda uyaran Bank of England Başkanı Andrew Bailey’in yorumlarını yansıtıyor.

İngiltere’nin Finansal İdare Yetkilisi da kripto para yatırımının riskli doğası konusunda uyardı

Cunliffe, piyasa böyle bir hızla genişlemeye devam ederse finansal istikrara yönelik riskin hızla büyüyebileceğini, ancak bu risklerin ölçeğinin düzenleyiciler ve hükümetlerin tepki hızı tarafından belirleneceğini söyledi. Son beş yılda neredeyse 30 kez bitcoin fiyatının tek bir günde %10 düştüğüne dikkat çekti. En büyüğü Seyşeller merkezli bitcoin ve kripto para birimindeki bir siber olaydan sonra yaklaşık %40′lık bir düşüş oldu. Cunliffe bu konuya ilişkin olarak şöyle belirtti:

İleriye dönük soru, bu kripto birimleri ölçekte büyümeye devam ederse, geleneksel finans sektörüne daha fazla entegre olmaya devam ederse ve yatırım stratejileri daha karmaşık hale gelmeye devam ederse, bu tür olaylar nasıl sonuçlanır?

Cunliffe, büyük fiyat düzeltmelerinin sistem tarafından absorbe edilip edilemeyeceğinin merkezinde, bazı yatırımcılara acı veren kayıplar yaşatmakla birlikte, reel ekonomi üzerinde zincirleme bir etkiden kaçınmanın temel olarak birbirine bağlılığa ve kaldıraca bağlı olduğunu savundu. Cunliffe, bunların her ikisinin de 2008′den önce yüksek faizli ipotek piyasasında mevcut olduğunu ve nihayetinde küresel ekonomiyi dizlerine getiren zincirleme etkileri mümkün kıldığını belirtti. Ayrıca her ikisinin de kripto alanında giderek daha fazla öne çıktığını ileri sürdü. Artan bu riski yönetmenin ve sistemin büyük düzeltmelere karşı dayanıklı olmasını sağlamanın yetkililere bağlı olacağını söyledi. Cunliffe ayrıca şu değerlendirmede bulundu:

Kripto finans yeni yöntemlerle işlese de, iyi tasarlanmış standartlar ve düzenlemeler, geleneksel finans dünyasında yönetildikleri gibi kripto dünyasında risklerin yönetilmesini sağlayabilir ve sağlamalıdır.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok düzenleyici, kripto para birimlerinin büyümesini yönetmek için bir kamu politikası çerçevesi oluşturmak için çalışmaya başladı, ancak Cunliffe bunun acilen takip edilmesi gerektiğini şöyle söylüyor:

Teknoloji ve inovasyon, tarih boyunca finansta gelişmeye öncülük etti. Kripto teknolojisi harika bir fırsat sunuyor. Ralph Waldo Emerson’ın dediği gibi: ‘Daha iyi bir fare kapanı inşa ederseniz, dünya kapınıza giden bir yolu açar’
Ama gerçekten daha iyi bir fare kapanı olmalı ve sadece daha düşük standartlarda çalışan veya hiç standart olmayan bir fare kapanı değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku