SOPR Metriği Bitcoin (BTC) İçin Ne İfade Ediyor?

0 5

  Bitcoinin (BTC) mevcut fiyat seviyelerinde yatırımcıların daha fazla BTC satma olasılığı düşük görünüyor. Glassnode tarafından sunulan zincir üstü SOPR (Harcanan Çıktı Kar Oranı) göstergesi bu haftanın başlarında yapılan son fiyat düzeltmesinden sonra 1 seviyesine resetlendiğini gösteriyor.

SOPR metriği genel olarak Bitcoin kar veya zararını belirlemek için bir aracı görevi görür. 1 oranı zayıf ellerin zaten piyasanın dışında olduğunu ve dolayısıyla yukarı doğru hareket için net bir sinyal olduğunu gösteriyor.

Bu gösterge mevcut Bitcoin fiyat seviyelerinin altında satış yapmanın zarar anlamına gelebileceğini ve bu nedenle çok az yatırımcının satış yapmak isteyebileceğini gösteriyor. Zincir üstü analisti Willy Woo şunları söyledi:

Yatırımcılar arasında saatlik hareket eden coinler (24 saat MA SOPR Metriği) artık ortalama olarak kar taşımıyor. SOPRyi düşürmek için yatırımcıların bazı zararları kabullenmesi gerekir.”

Geçen hafta Bitcoin (BTC) sürekli baskı altında kaldı ve 21 Ocak Perşembe günü geç saatlerde 30 bin dolar seviyesinin altına düştü. Bitcoinde yaşanan düşüş madenciler tarafından yapılan yoğun satışın yanı sıra FUD (korku belirsizlik ve şüphe) nedeniyle meydana geldi. Bitcoin kaybettiği seviyeyi kısmen geri kazandı ve şu anda 607 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 32.430 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Aynı zamanda Grayscale MicroStrategy ve Bitcoin balinalarından sürekli olarak kurumsal satın alımların gerçekleşmesi de lider kripto paranın toparlanmasına yardımcı oldu.

Stablecoinler Borsalara Girişi Bitcoinin Toparlanmasına Yardımcı Oluyor

Tether’in (USDT) borsalara yoğun bir şekilde girişi BTC fiyatının 40 bin doların üzerine çıkmasının arkasındaki faktör olup olmadığı konusunda bazı söylentiler halen kesinlik kazanmış değil. Aslında 2021deki BTC rallisinin arkasında önemli bir kanıt yok ancak zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment Tether’in borsa girişlerinin BTCnin düştüğünde fiyatını artırmak ve BTCyi 30 bin doların üzerine hızla geri çekmek için “kesinlikle önemli” olduğunu söyledi.

Santiment analisti Ibis BTCnin geri çekilmesi sırasında borsalardaki stabilcoin girişlerindeki artışın piyasa yatırımcılarının dipten satın alma hevesine işaret ettiğini açıklıyor.

“Tether’in borsalara girişi Bitcoin’in Ocak ayındaki düzeltmelerinin her birinde hareketlenerek piyasa spekülatörlerinin potansiyel dip-satın alma çabalarını geri çevirdi.”

Analist ayrıca bu korelasyonun yalnızca Tether’in USDTsi ile sınırlı olmadığını açıklıyor. TrustToken’in TUSD stablecoin girişlerinin yanı sıra USDC borsa girişlerinde de benzer bir model kaydedildi. Genel olarak stabilcoin girişlerinin Bitcoin (BTC) için son zamanlarda geri çekilme durumlarında yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku