İngiltere Merkez Bankası CBDC’lere Bir Adım Daha Yaklaştı!

0 22

Birleşik Krallık’ın merkez bankası Bank of England, kısa süre önce bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine odaklanan yedi farklı pozisyon için iş ilanları yayınladı.

Bank of England, kariyer sitesinde CBDC’lerin geliştirilmesiyle ilgili çeşitli pozisyonların detaylarını listeledi. İş ilanındaki pozisyonlar:  Blockchain tasarımcısı, kıdemli yönetici, teknoloji analisti, grafiker, proje analisti ve yazılımcı olarak belirlendi.

Son hamlesine bakıldığında, İngiltere Merkez Bankası’nın tamamen CBDC’lere adanmış yeni bir departman açacağını görebiliriz. Banka yaptığı basın açıklamasında şunları söylemişti,

“Diğer birçok merkez bankası gibi, İngiltere Merkez Bankası da aktif olarak bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirip çıkarması gerekip gerekmediğini araştırıyor. Birleşik Krallık’ta bir CBDC’ye ihtiyaç olup olmadığına dair henüz bir karar alınmadı, ancak bu, Banka’nın anlaması gereken önemli bir konudur ”

Bir hafta önce, ”İngiltere Fintech Haftası 2021” sırasında, İngiltere hükümeti, İngiltere Merkez Bankası ile işbirliği içinde bir CBDC görev gücü oluşturulduğunu duyurmuştu. Görev gücüne İngiltere Bankası Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Katharine Braddick başkanlık edecek. Maliye Bakanı Rishi Sunak’a göre, görev gücü CBDC’ler konusunda “keşif çalışmalarını koordine edecek”.

Brexit Sonrası Ekonomiyi Canlandırma Çabası

Dijital para birimlerine ve finansal teknolojiye yönelik bu son hamle, Birleşik Krallık hükümetinin Brexit sonrası finansal hizmetler sektörünü yeniden canlandırma çabalarının bir parçasıdır. Sunak bu konuda şunları söyledi:

 “Vizyonumuz, daha açık, daha yeşil ve teknolojik olarak daha gelişmiş bir finansal hizmetler sektörü oluşturmak. Birleşik Krallık halihazırda yeniliğin ön saflarında yer almakla biliniyor, ancak daha ileri gitmemiz gerekiyor. Büyüyen fintech’leri artırmak, dijital finansın sınırlarını zorlamak ve finansal piyasalarımızı daha verimli hale getirmek için bugün özetlediğim adımlar bizi ileriye taşıyacak. Ve teknolojinin olağanüstü potansiyelini yakalayabilirsek, Birleşik Krallık’ın dünyanın önde gelen finans merkezi konumunu pekiştireceğiz. “

CBDC’ler üzerine yapılan bu keşif, stabilcoin düzenlemesi ve İngiliz sterlin’ine (GBP) sabitlenecek bir uygulama üzerine araştırma yapacak. CBDC görev gücünün referans şartları belgesine göre, Birleşik Krallık CBDC’nin oluşturulması ve yayınlanması “güçlü bir kullanım senaryosu üzerine kurulmalı” ve Birleşik Krallık’ın ekonomisini desteklemek için “yeniliği, kapsayıcılığı ve rekabeti teşvik etmek” gibi uzun vadeli stratejik hedeflere sahip olmalıdır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku