Immutable X (IMX) Nedir? IMX Nereden Alınır?

11

Ethereum’un yüksek işlem ücretlerinden bunalan yatırımcılar, rakip blok zincirlerine ve protokollere yönelmektedir. Bu makalede, ETH ekosisteminin yüksek işlem ücretlerine çözüm üreten Immutable X’i (IMX) konu alacağız. Immutable X nedir, nasıl alınır, neyi amaçlar, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Immutable X (IMX) Nedir?

Ethereum üzerine inşa edilen ve NFT‘lere odaklanan bir blok zinciri projesidir. Proje, sıfır ücret, anında ticaret ve güvenli bir NFT platformu sunan ilk Ethereum katman 2 protokolü olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte platformun yerel kripto para birimi ise IMX tokendir. IMX, NFT pazarındaki alım satım işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ayrıca Protokol, kullanıcılara pazar yerleri ve oyunlar da dahil olmak üzere merkezi olmayan uygulamalarını (Dapps) oluşturma ve geliştirme fırsatı sağlamaktadır. James Ferguson, Robbie Ferguson ve Alex Conolly tarafından geliştirilen Immutable X; diğer Ethereum tabanlı NFT pazarlarından saniyede 600 kat daha fazla TPS, yani işlem hızı sağlar. Bu, hem kullanıcıların hem de oyuncuların platform içinde oluşabilecek herhangi bir engelle karşılaşma ihtimalini azaltmaktadır.

Immutable X (IMX) neyi amaçlar?

Ethereum’da değiştirilemez token (NFT) basım maliyetinin çok yüksek olması, bu varlıklara tüm kullanıcıların ulaşmasını engelleyen en büyük sorunlardan biri olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte Ethereum geliştiricileri, Ethereum 2.0 ile bu sorunun büyük oranda çözüleceğini söylese de bu güncellemenin gelmesi için hâlâ zaman var gibi görünüyor. Immutable X’in çözmeyi amaçladığı sorun da tam olarak bu. Proje, Ethereum ağının ölçeklenebilirlik sorununa çözüm üretmeyi amaçlıyor.

Proje, NFT’lerin ETH üzerinde gelişmesini ve daha fazla içerik oluşturucu tarafından erişilebilir olmasını sağlayan bir platform olarak hizmet veriyor.

IMX tokenin avantajları nelerdir?

Ethereum‘un NFT’lerdeki yüksek gas fee sorununa çözüm üreten Immutable X, saniyede 9 bin işlem gerçekleştirir. Bu işlem hızı, kullanıcıları kendisine çeken en önemli özellik olarak öne çıkar.
Diğer yandan NFT sektörü 2021 yılında çarpıcı bir büyüme kaydetti. NFT alanının sürekli olarak büyümesi, bu alana odaklanan projeyi ileride daha da öne çıkarabilecektir.

Önde gelen kripto borsaları tarafından listelenen token, böylece güvenilirliğini de kanıtlamıştır. Bazı analistler 2022 yılında tokenin fiyatı için yükseliş öngörmektedir.

IMX tokeninin dezavantajları nelerdir?

Tokenin fiyat hareketindeki yüksek oynaklık yatırımcıların gözünü korkutabilmektedir. Fiyat oynaklığının yüksek olması tokenin değerinin her iki uçta da daha fazla dalgalandığı anlamına gelir. Bu da yatırımcılar için risk demektir.

Immutable X platformu, siber saldırı riskine açıktır. Üstelik herhangi bir siber saldırı ile kullanıcı varlıklarının çalınması, IMX fiyatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

IMX token nereden alınır?

Immutable X’i (IMX) satın almak isteyen kullanıcılar öncelikle tokenin listelendiği kripto borsalarına üye olmalıdır. Bu borsalar arasında OKEx, FTX, Bybit ve Huobi Global bulunur. Üye olma işlemini başarıyla tamamlayan yatırımcılar; cüzdanlarına itibari bir para birimi yükleyerek IMX alım satım işlemlerine başlayabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku