Güney Kore’den Kripto Para Borsalarına İhtarname: Liste İstendi!

33

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, piyasa değerlendirmesi yapmak ve risklerin doğasını anlamak için kripto para borsalarından yakın zamanda de-list edilen altcoin’lerin listesini vermelerini istedi.

Güney Kore neden böyle bir girişimde bulundu?

Güney Kore’nin mali düzenleyicisi, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), yerel medya kuruluşlarından gelen haberlere göre, borsalardan yakın zamanda listeden çıkarılan altcoinlerin bir listesini istedi. Kurum, borsaların yüksek yatırım riskine sahip olduğunu düşündüğü varlıkları listeden çıkarmasını istiyor. FSC’nin 14 Haziran’da 20 borsaya bir bildirim göndererek, 16 Haziran’a kadar listeyi talep ettiği bildirildi. Medyaya göre, kripto para borsası Upbit, 16 Haziran’da 30 altcoini içeren bir liste gönderdi.

FSC, bu liste sayesinde, piyasa eğilimlerini anlamak istiyor ve de-list edilen altcoin’ler güvenilir bir analiz yapmayı zorlaştırıyor. Upbit, bazı altcoin‘lerin standartları karşılamadığı için kaldırıldığını veya farklı şekilde listelendiğini belirtti. Bunun Güney Kore tarafından yayınlanan son bildirimin bir sonucu olup olmadığına dair bir gösterge yok, ancak Güney Koreli yetkililer kripto piyasası üzerindeki baskısını artırıyor. FSC tarafından alınan önlemler arasında, borsalar için yeni düzenleyici yönergeler yayınladıktan sonra borsalardan yeni bir lisans başvurusunda bulunmalarını istemek de yer alıyor. Bunu yapan borsalar tamamen düzenlenmiş olarak kabul edilecek, ancak bu yeni kurallara bazı tepkiler oldu.

Yüzde 20 vergi uygulaması

Ek olarak, Güney Kore aynı zamanda varlık sınıfına yüzde 20’lik bir vergi de uyguluyor; halkın çoğunluğu bunu kabul etmekten memnuniyet duysa da, bazıları çok talepkar buluyor. Gizlilik kripto paralarının yasaklamanın yanı sıra, ülke açıkça ya doğrudan yasadışı faaliyetler yoluyla ya da yatırımcı riski yoluyla halka zarar gelmemesine sağlamaya çalışıyor. FSC en son 17 Haziran’da çeşitli özel gereksinimler yayınlayan özel bir yönerge yayınladı. Bunlar, kendisi veya özel paydaşlar tarafından verilen kripto para birimleriyle uğraşmamayı, çalışanların ilgili borsalar aracılığıyla işlem yapmasını yasaklamayı içerir.

Kripto para karşıtlığı sürüyor

Güney Kore, kripto pazarını gözden geçirme konusunda en aktif ülkelerden biri olmasına rağmen, tek ülke bu girişimde tek değil. Tayland SEC kısa süre önce meme coin’lerini, borsa tokenlerini ve NFT’leri yasakladı ve bu jetonların yatırımcılar için çok fazla risk oluşturduğunu belirtti. Pratikte, bu yasakları tamamen uygulamak zor olabilir, çünkü bu yasak, yalnızca merkezi borsaları hedefleyebilirler. Merkeziyetsiz borsalar, verimlilik ve ticaret maliyetlerindeki iyileştirmeler ile onları giderek daha çekici bir seçenek haline getirerek popüler olmaya devam ediyor.

Birçok ülkenin örnek olarak aradığı Amerika Birleşik Devletleri, pazar için daha özel bir çerçeve oluşturma niyetinin sinyallerini verdi. Biden yönetiminin bunun üzerinde çalıştığı bildirilirken, Senatör Elizabeth Warren kripto para birimlerinin sözlerini yerine getirmediğini söyledi. Konuyla ilgili duruşmada Senatör Warren, CBDC’lerden de olumlu bahsetti ve ABD’nin yakında blok zinciri tabanlı bir para biriminin piyasaya sürüldüğünü duyurabileceğini ima etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku