Dünya Bankası Bitcoin (BTC)’e Geçişte El Salvador’a Yardım Etmeyecek!

25

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin (BTC)’i yasal olarak benimsemeye geçişi konusundaki yardım talebini reddetti.

Talep neden reddedildi?

Banka, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesini desteklememesinin sebebi olarak, Bitcoin’in çevresel etkisi ve şeffaflığı ile ilgili sorunları gösterdi. Bir Dünya Bankası sözcüsü şunları söyledi:

Hükümet, Bitcoin konusunda yardım için bize başvursa da, bu, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir proje değil.

Google'da El Salvador Aramaları Zirveye Ulaştı

Ancak Dünya Bankası, El Salvador’a “para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler” de dahil olmak üzere başka şekillerde yardımcı olabileceğini belirtti. Çarşamba günü erken saatlerde, Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Orta Amerika ülkesinin Dünya Bankası’ndan teknik yardım istediğini söyledi. Sektördeki tanınmış Bitcoin boğaları, Dünya Bankası’nın bu talebi reddetmesinden memnun olmadılar, ancak bu gelişmeye şaşırmadılar. Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano şu tweet’i attı:

 Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını çözemedi.

El Salvador’un Bitcoin kararı hem destek hem de eleştiri aldı

Blockchain geliştirme firması Blockstream’in CSO’su ve blockchain oyunu Infinite Fleet’in yaratıcısı Samson Mow, bu elişmeden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve Dünya Bankası’a geri adım atması çağrısında bulundu. Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin yasası, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin savunucularında çok fazla heyecan uyandırırken, aynı zamanda çok fazla eleştiri aldı. Dün, ekonomist Steve Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kullanmasının “ekonomiyi tamamen çökertebileceğini” söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un Bitcoin’i kucaklamasına karşı çıktı Cointelegraph, 11 Haziran’da IMF ile ülke ekonomisini desteklemek için 1 milyar dolarlık bir kredi müzakerelerini engelleyebileceğini bildirdi. IMF sözcüsü Gerry Rice, Bitcoin’in benimsenmesinin “çok dikkatli bir analiz” gerektiren bir dizi finansal, yasal ve makroekonomik endişeler sunduğunu belirtti.

Maaşları Bitcoin ile ödemek için henüz erken

Ancak bazı şirketler, ülkeye yardım etmek için acele ediyor. Athena Bitcoin, El Salvador genelinde Bitcoin ATM’leri sağlamak için yardım edeceğini belirtti. Firma bugün Twitter’da Bukele’ye “1000 ATM”nin yeterli olup olmadığını sordu ve Başkan şakayla “1000? 1500’e ne dersin?” dedi.Dün, El Salvador Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro, bakanlığın çalışanların maaş ödemeleri için Bitcoin kullanma seçeneğini tartışmaya başladığı iddialarını reddetti ve “maaşlar hakkında konuşmak için çok erken” olduğunu belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku