Finans Efsanesi Çöküşe İşaret Etti: Bitcoin ve Bunları Alın!
Finans Efsanesi Çöküşe İşaret Etti: Bitcoin ve Bunları Alın!

Finans Efsanesi Çöküşe İşaret Etti: Bitcoin ve Bunları Alın!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak birçok defa sözlerini aktardığımız finans efsanesi ve ‘Rich Dad Poor Dad’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki, daha önce Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik birçok ekonomik krize işaret etmişti. Amerika’nın ardından Almanya için de bir çöküş öngören ünlü finans efsanesi Kiyosaki, çöküşten kaçınmak için anahtarın Altın ve Bitcoin olduğunu açıkladı! İşte detaylar…

Finans efsanesi uyardı: Çöküş yaklaşırken Bitcoin alın!

Kripto para ve finans piyasasının yakından takip ettiği Robert Kiyosaki, yeni açıklamalarıyla gündeme oturdu. Avrupa bölgesindeki en büyük ekonomiye sahip olan Almanya resesyona girerken, en çok satan kişisel finans kitabı ‘Zengin Baba Yoksul Baba’nın yazarı Robert Kiyosaki, bunu, çok sayıda yüksek profilli banka iflasının ardından ülkelerin iflas etmeye başlayabileceği yönünde bir uyarı olarak değerlendirdi.

'Çöküş Geliyor' Diyen İsim: Bu Kripto Para Halkın Parası!

Gerçekten de 2023 yılının ilk üç ayında Alman hane halkı, Avro Bölgesi genelinde gıda ve enerji fiyatlarındaki önemli artışa tepki olarak harcamalarını azaltmış ve gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2022 yılının son çeyreğine göre %0,3 daha düşük gerçekleşmiştir. Bu açıklamalar karşısında Kiyosaki, 26 Mayıs’ta paylaştığı gözlemlerinde, Almanya başta olmak üzere ülkelerin önceki aylarda birçok bankacılık deviyle aynı kaderi paylaşmaya başlayıp başlamayacağını ve sıranın ne zaman ABD’ye gelebileceğini merak etti.

“Önce BANKALAR. Sırada ÜLKELER mi var? Almanya başarısız olan ilk ülke mi olacak? ALMANYA iflas ederse sırada hangi ülke var? Almanya’dan sonra Amerika da temerrüde düşecek mi?”

Daha önce, finans eğitimcisi podcast dinleyicilerini, küçük, bölgesel bankaların çöküşlerde daha büyük, ulusal meslektaşlarını takip etme olasılığı nedeniyle ABD’nin “olası bir büyük çöküşün kenarında oturduğu” konusunda uyarmıştı ve bunun için tek çözüm yolunu değerli metaller ve Bitcoin olarak açıklamıştı. ABD’de iflası önlemek için ulusal borç tavanının yükseltilmesine ilişkin mevcut müzakereleri “kötü bir komedi” ve “kabuki tiyatrosuna” benzeten yazar, ülkenin zaten iflas ettiğini savunarak takipçilerine altın, gümüş ve Bitcoin (BTC) yatırımı yapmalarını tavsiye etti.

Bunun da ötesinde daha önce yaptığı açıklamalarda Kiyosaki, “nakit paranın çöp olduğunu” savunmuş, fiat para birimlerinden sık sık “sahte para” ve “tuvalet kağıdı” olarak bahsetmiş, özellikle de batacağına ve Amerikan imparatorluğunu da beraberinde batıracağına inandığı ABD doları hakkında sert ifadeler kullanmıştı. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarına alternatif arayışına girmesiyle küresel finans “oyun alanındaki” “kabadayı” konumunu kaybederken, Kiyosaki de hakimiyeti sona erdiğinde “Amerika’nın üzerine tuvalet kağıdı dalgası olarak geri döneceğine” inanıyor.

Bitcoin (BTC) fiyat durumu

Bildiğiniz üzere lider kripto para birimi Bitcoin bir süredir düşük seviyelerle yatırımcılarının karşısına çıktı. CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatlik süreç içerisinde yüzde 2 değerlenen Bitcoin (BTC), son bir haftalık süreç toplamında ise yüzde 0.5 değer kazandı. Bununla beraber BTC, anlık olarak 27.184,35 dolardan işlem görüyor ve 527 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Son 24 saatlik süreç içerisindeki işlem hacmi 10 milyar dolar seviyelerinde yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Finans Efsanesi Çöküşe İşaret Etti: Bitcoin ve Bunları Alın!