Sıcak gelişme: ABD, Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!
Sıcak gelişme: ABD, Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!

Sıcak gelişme: ABD, Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak daha önce de aktardığımız üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto şirketlerine yönelik baskısı devam ediyor. Son olarak New York Başsavcılığı, Bitcoin borsası CoinEx’i gerekli kurallara uymayarak yasa dışı işlem yaptığı gerekçesiyle dava etti! İşte detaylar…

New York Başsavcılığı’ndan bu Bitcoin borsasına yeni dava!

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Kasım 2022’de FTX’in çöküş yaşamasının ardından, küresel düzenleyici kurumlar, kripto para piyasasını yönergeler açısından düzene sokma çabalarını artırdı. Bir Reuters haberine göre, Çarşamba günü New York Başsavcısı Letitia James, kripto borsası CoinEx’e yerel yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Bununla beraber Başsavcı James, borsanın, hileli oyunculara karşı işlem yapma yetkisi veren bir New York dolandırıcılıkla mücadele yasası olan Martin Yasasını ihlal ettiğini söyledi.

Piyasa Karıştı: ABD Bu Bitcoin Borsasına El Koydu!

James tarafından sunulan raporlara göre CoinEx, eyalet yasalarına göre menkul kıymetler veya emtia olarak kabul edilen çeşitli tokenlere ve hizmetlere sahipti. Bu token’lardan bazıları Amp (AMP), LBRY Credits (LBC), Rally (RLY) ve Terra (LUNA) gibi token’lar olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle James, borsanın Martin Yasasını ve Genel Ticaret Yasasını ihlal ettiğini yineledi:

CoinEx, öncelikle yatırım amaçlı olarak New York’taki hesaplara hesaplar, anlaşmalar veya sözleşmeler yoluyla emtia satma ve satma teklifinde bulunma işiyle uğraşmaktadır. Token’lar aynı zamanda Martin Yasası kapsamındaki menkul kıymetlerdir çünkü bunlar, esasen başkalarının çabalarından elde edilecek kârlarla ortak işletmelerdeki para yatırımlarını temsil eder.

Başsavcı Letitia James: “New York vatandaşlarını riske atıyor!”

Ayrıca dilekçede, “CoinEx’in New York yasalarını ihlal edecek şekilde uygun kayıt veya atama olmadan kendisini yanlış bir şekilde küresel bir kripto para birimi “takas” olarak temsil ettiği iddia edildi. Özellikle, 23 Şubat’ta yayınlanan bir Twitter dizisinde James, yasaları hiçe sayan kripto platformlarının “New York’luları riske attığını” iddia etti.

Yasanın, halkı kripto endüstrisinin tehlikelerinden koruma çabalarının bir parçası olarak “CoinEx’in New York’ta faaliyet göstermesini durdurma” kararı aldığını da sözlerine ekledi.

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin (BTC)'den Çıkıyor! İşte Detaylar

Bir diğer yandan 2017’de kurulan Bitcoin borsası konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bununla beraber piyasaya yönelik artan yaptırımlar ise yatırımcıları endişelendiriyor. Geçtiğimiz günlerde Paxos’a verilen BUSD basımını durdurma emrinin ardından birçok yatırımcı parasını BUSD’dan çekmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak gelişme: ABD, Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!