Fed’in Enflasyon Rakamları İnandırıcı Değil: Altın İçin İki Senaryo Belirdi!

74

Mayıs ayında TÜFE yıllık enflasyon oranının yüzde 5 artmasıyla, altın fiyatı daha da fazla artabilirdi. Ancak, sadece 20 dolarlık ralli yaptı. Peki, altında daha fazla fiyat artışı için hazırlanmalı mıyız?

Enflasyon konusunda endişelenmemiz gerek

Enflasyon Mayıs’ta yüzde 5 arttı.  Ama en baştan başlayalım. TÜFE, Nisan ayında yüzde 0.8 artmasının ardından Mayıs ayında yüzde 0.6 yükseldi. Bu arada, gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek TÜFE, Nisan ayındaki yüzde 0.9’luk artışın ardından yüzde 0.7 arttı. Yani aylık enflasyon hızının yavaşladığı göz önüne alındığında, enflasyon konusunda endişelenmemize gerek yok değil mi? FED bunu iddia etse de, bence enflasyonun etkileri konusunda endişelenmemiz gerek.

Her şeyden önce, konsensüs tahmininin yüzde 0,4’lük bir artış olduğu için enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Enflasyonist oran ve ortam, uzmanları bir kez daha şaşırttı, ama çoğu ekonomisti değil. Geçen ay Temel Altın Raporu’na “Nisan ayında enflasyon tırmandı. Ancak Mayıs’ta enflasyon daha yumuşak olabilir, ancak bence nispeten yüksek kalmaya devam edecek”  ve tam olarak bu oldu. Ancak enflasyondaki beklenmedik yükseliş altın için olumlu bir haber, çünkü böyle bir sürpriz reel faiz oranlarını düşürebilir.

Enflasyonist baskı geniş tabanlı

İkincisi, enerji endeksi sabit olduğu için uzmanlar bu sıçrama için enerji fiyatlarını suçlayamaz. Bir miktar azalan enerji ve tıbbi bakım hizmetleri dışında, geçen ay tüm endeks bileşenleri arttı. Özellikle ikinci el otomobil ve kamyon endeksi yeniden yükseldi (yüzde 7,3). Ayrıca, yeni araç ve giyim endekslerinin Mayıs ayında artması, enflasyonist baskının geniş tabanlı olduğunu gösteriyor.

 

Enflasyonla ilgili en son BLS raporu, genel TÜFE’nin Mayıs’ta sona eren 12 ay boyunca (mevsimsel ayarlamadan önce) yüzde 5 arttığını ve ardından Nisan ayında yüzde 4,2’lik bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlamda, yıllık enflasyon oranı, 12 aylık değişimin sadece yüzde 1,4 olduğu Ocak ayından bu yana her ay yükseliş eğilimi gösteriyor. Bu nedenle, küresel mali krizi ve deflasyonist Büyük Durgunluğu tetikleyen Lehman Brothers’ın iflasından sadece bir ay önce, Ağustos 2008’de sona eren dönem için yüzde 5,4’lük bir sıçramadan bu yana en büyük hareketi gördük.

FED’in açıklamaları inandırıcı değil

Ama hepsi bu değil! Yıllık çekirdek TÜFE oranı, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Nisan ayındaki yüzde 3’lük artışın ardından geçen ay yüzde 3.8 arttı. Bu, Haziran 1992’den bu yana en hızlı adımdı. Dolayısıyla, Fed hiçbir şekilde yüksek enflasyonu gıda veya enerji fiyatlarına yükleyemez. Enflasyon ivmesinin geniş tabanlı olması nedeniyle arz kesintileri de inandırıcı bir açıklama değil. Hemen hemen tüm mal ve hizmetlerin üretiminin aynı anda ve ölçüde arz darboğazlarıyla karşılaşması ne kadar olasıdır? Gerçekten de, geniş para arzındaki önemli bir artış, yaygın fiyat artışları için çok daha uygun bir açıklamadır.

Yüksek enflasyon altın fiyatını nasıl etkiler?

Hızlanan enflasyon altın piyasası için ne anlama geliyor? Bir yandan, bir enflasyon hedge olarak altın için daha güçlü bir talep anlamına geldiği için, sarı metal için daha yüksek enflasyonist ortam faydalı olabilir. Ek olarak, yüksek enflasyonist reel faiz oranlarını düşürebilir ve altın fiyatlarını da destekleyebilir. Ve gerçekten de, enflasyon’da meydana gelen artışa tepki olarak altının fiyatı yaklaşık 1.870 dolardan 1.890 dolara yükseldi.

Altın Fiyatları İçin Kritik Tahmin Geldi!
 

Öte yandan, bazı analistler, Fed’in para politikasını sıkılaştırması, niceliksel gevşemeyi azaltması ve enflasyonu kontrol altına almak için federal fon oranını artırması gerekeceğinden, daha güçlü enflasyonun sarı metal için oldukça olumsuz olabileceğine dikkat çekiyor. Sonuçta, genel TÜFE yıllık oranı, Fed’in hedefinin iki katından fazla. Ayrıca, altının enflasyondaki artışa tepkisi, yatırımcıların aşırı iyimser para politikasının normalleşmesi konusunda endişeli olduğunu gösteriyor.

İki senaryo

Bununla birlikte, Fed son zamanlarda daha yüksek enflasyona karşı daha hoşgörülü hale geldi ve Powell, enflasyonun  geçici olduğunu iddia etmeye devam edecek gibi görünüyor. Ayrıca Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası olağan para politikası toplantısını gerçekleştirdi ve toparlanma devam etse de yüksek teşvik akışını sürdürdü.  Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası ve Fed’in rahat duruşu yanlış görünebilir. Büyük mali enjeksiyonlar ve çok kolay bir para politikası ile potansiyelin üzerinde çalışan bir ekonomiye sahibiz. Böyle bir kombinasyon, bizi gelecekte daha sonra piyasayı bozabilecek daha yüksek ve daha kalıcı bir enflasyonist ortamına getirebilir.

Ne de olsa birçok gösterge, finansal piyasaların “geçici” enflasyonist anlatısına inandığını gösteriyor. Ancak enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğu kanıtlanırsa, piyasalarda bir miktar kargaşa olabilir ve altın bundan yararlanabilir. Altın her zaman iyi bir enflasyonist riskinden korunma aracı değildir ve nominal faiz oranlarının artması durumunda biraz zarar görebilir; ancak, reel faiz oranları daha da düşerse başarılı olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak https://www.fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku