Europol Bu Kripto Paralara El Koydu!
Europol Bu Kripto Paralara El Koydu!

Europol Bu Kripto Paralara El Koydu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Rus kripto para borsası Bitzlato, geçtiğimiz haftalarda belirli suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Bununla beraber yeni haberlere göre Europol, Bitzlato’ya karşı harekete geçti. Europol operasyonun ardından 19.5 milyon dolarlık dijital varlığa el koyduğunu duyurdu. Avrupa ve ABD’de yürütülen operasyonda, Bitzlato kurucusu Anatoly Legkodymov’un da dahil olduğu 5 isim tutuklanırken, Europol basın açıklamasında bulundu! İşte detaylar…

Rus kripto para borsasına “kara para” operasyonu yapıldı!

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) koordinasyonunda gerçekleştirilen “kara para aklama” operasyonunda, aralarında kripto para borsası Bitzlato’nun üst düzey yöneticilerinin de olduğu 5 kişi tutuklandı. Europol’den yapılan yazılı açıklamada, Hong Kong’a kayıtlı kripto para borsası Bitzlato’nun yasa dışı fonları Rus para birimi Ruble’ye çevirerek kara para aklanmasını sağladığı bildirildi. Öte yandan Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), yetkililerin Rus dijital varlık borsası Bitzlato’ya karşı yaptırım eylemlerinin bir parçası olarak, 19 milyon dolardan fazla kripto içeren cüzdana sahip olduğunu aktardı.

Dikkat: FED ve ISA, Kripto Paralar İçin Harekete Geçti!

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol), 23 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği duyuruda, Rus dijital varlık borsası tarafından transferi gerçekleştirilen varlıkların yaklaşık yüzde 46’lık kısmının yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu belirtti. Devlet kurumunun analizine göre Bitzlato’nun çoğu Rus rublesine dönüştürülen 2,1 milyar avrodan fazla kripto parası bulunuyordu.

“Kripto varlıkların fiat para birimlerine dönüştürülmesi yasa dışı olmasa da, siber suç operatörlerine yönelik gerçekleştirilen soruşturmalar, büyük hacimli ve suç amaçlı kullanılan varlıkların Bitzlato’dan geçtiğini gösterdi.

Şüpheli işlemlerin çoğu, OFAC’ın  onayladığı kuruluşlarla ve dolandırıcılık, kara para aklama, fidye yazılımı ve çocuk istismarı materyalleriyle bağlantılı görünüyor”

19 milyon dolara el koyulurken, toplam 5 kişi göz altına alındı!

Yapılan açıklamaya göre ABD ve Fransa polisi tarafından gerçekleştirilen ve Belçika, Güney Kıbrıs, Portekiz, İspanya ve Hollanda güvenlik birimlerinin destek verdiği operasyonda Bitzlato’nun en üst yöneticisinin ABD’de; Üst Yönetici (CEO), finans direktörü ve pazarlama direktörünün İspanya’da; bir yöneticisinin de Güney Kıbrıs’ta olmak üzere toplam 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Bu Hafta Radarınıza Almanız Gereken 11 Altcoin!

Operasyonla beraber 19.5 milyon değerindeki dijtail varlığa el konuldu ve 50 milyon avroyu kontrol eden diğer kripto borsalarındaki 100’den fazla hesabın dondurulduğunu belirtti. Öte yandan aktarılan verilere göre Rus dijital varlık borsasının sahibi Legkodymov’un 18 Ocak’ta ABD Florida Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde yargılandığı bildirildi. Birçok kriptosever, haberleri yakından takip ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Europol Bu Kripto Paralara El Koydu!