Bitcoin Mixer Helix’in CEO’su Kara Para Aklama Suçlarını Kabul Etti

137

Bir Bitcoin mikseri operatörüne karşı ilk kovuşturma davası, Helix’in sahibinin BTC’de 300 milyon dolar aklamaktan suçlu olduğunu kabul etmesiyle gerçekleşti. Bitcoin karıştırıcı Helix’in sahibi ve Ohio’da ikamet eden Larry Dean Harmon, parasal enstrümanları aklamak için tek sayılı bir komplodan suçlu bulundu. Daha önce, ABD savcıları Bitcoin karıştırıcısının 300 milyon doların üzerinde para akladığını iddia etmişti.

Bitcoin Karıştırıcı Operatörü Suçunu İtiraf Etti

Harmon, 17 Ağustos 2021 Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri Kolombiya Bölgesi Bölge Mahkemesinde suçunu kabul etti. ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, Ohio sakini bir darknet kara para aklama hizmeti sağlıyordu. Davalı, 2017 yılına kadar faaliyette olan 2014 yılında bir Bitcoin karıştırma hizmetini başlattı. Bir Bitcoin karıştırıcısı veya tamburu, diğer kripto paralar’ ile karıştırarak kaynak kripto para işlemlerini gizler ve böylece izlenmesini zorlaştırır.

Harmon’un faaliyette olduğu süre içinde, Bitcoin karıştırıcısının, o sırada 300 milyon doların üzerinde, ancak mevcut Bitcoin fiyatıyla 15,9 milyar dolar değerinde olan yaklaşık 354.468 BTC’yi işlediği bildirildi. Ancak ABD makamları, fonların büyük bir yüzdesinin darknet pazarlarından geldiğini belirtti. Harmon, 2014’ten 2017’de ele geçirilmesine kadar faaliyet gösteren bir darknet pazar yeri devi AlphaBay ile iş birliği yaptı. AlphaBay, diğer darknet pazarlarıyla birlikte, sanığın Bitcoin karıştırma hizmetlerini yasa dışı faaliyetlerden elde edilen fonları aklamak için kullandı.

36 yaşındaki Ohio sakini daha sonra Şubat 2020’de tutuklandı. ABD makamlarına göre Harmon, Bitcoin karıştırıcıyı yalnızca darknetteki suç oluşturan faaliyetlerini kolluk kuvvetlerinden gizlemek için çalıştırdı. Ekim ayının ilerleyen saatlerinde, Amerika Birleşik Devletleri Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Harmon’u 60 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırdı. En son gelişme hakkında yorum yapan FBI’ın Sorumlu Müdür Yardımcısı Steven M. D’Antuono şunları söyledi:

Harmon, uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer yasadışı faaliyetler yoluyla üretilen Bitcoin’i aklamak için Darknet satıcılarıyla komplo kurduğunu itiraf etti. Bugünkü suç duyurusu, FBI’ın siber suçlu işletmeleri destekleyen kripto para birimi kara para aklama ağlarına sızma ve kapatma konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Harmon hapis Cezası, para cezaları ve diğer cezalar ile karşı karşıya

Harmon’un ceza tarihi henüz açıklanmazken, sanık en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Ayrıca, Bitcoin karıştırıcı operatörü zorunlu iade, 500 bin dolar para cezası veya işleme dahil olan mülkün değerinin iki katı ve “üç yıldan fazla olmayan denetimli serbest bırakma süresi” cezalarına çarptırıldı.

Ayrıca, Harmon’un savunma pazarlığının bir kısmı, yaklaşık 200 milyon dolar değerinde 4.400 BTC’nin müsadere edilmesini içeriyor. Ohio’lu adam ayrıca kara para aklama operasyonunda yer alan el konulan malları da teslim edecek. Bu arada, bir Bitcoin mikserinin sahibi ilk kez yargılanıyor. FBI Suç Soruşturma Birimi Müdür Yardımcısı Calvin A. Shivers’a göre, kolluk kuvvetleri Helix gibi hizmetleri kullanarak haksız elde ettikleri fonlarını gizleyebileceklerine inanan suçluları bulmaya kendini adamış bir kamu görevlisi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku