Bu Altcoin'lere Dikkat! DeFi Dünyaya Finansal Özgürlük Sunacak!

Bu Altcoin’lere Dikkat! DeFi Dünyaya Finansal Özgürlük Sunacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Masa Finance’in kurucusu Brendan Playford, Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) eşitsizlik haline çözümler sunma ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar adına finansal özgürlüğün kilidini açma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Geleneksel kredilendirmenin eksileri neler?

Amerikan rüyası, geçmişi veya sosyoekonomik durumu ne olursa olsun herkesin yükselmek ve yüksek kazançlar elde edebileceği ve nesiller boyu sürebilecek bir zenginlik sağlayabilme inancıdır. Bununla birlikte, geleneksel finansal sistem, nüfusun kredi oluşturmak ve küresel ekonomiye tam olarak katılmak için çok az veya hiç aracı olmayan büyük kesimlerini geride bıraktı.

Ne yazık ki, dünya genelindeki tüm durumların değişim yaşamasını tetikleyen pandemi döneminin ise, finansal eşitsizlik açığını daha da artırdığını gördük. Günümüzde, en tepede yer alan yüzde 1’lik kesimin, en alt sıralama yer alan yüzde 92’den daha fazla servete sahip olduğunu görüyoruz. En zengin 50 insan, sıralama olarak alt sınıflarda yer alan 165 milyon insandan daha fazla servete sahip. Ayrıca bakıldığında, servet piramidinin en altında yer alan insanların hem finansal eğitime hem de ürünlere sınırlı erişimi var. Erişebildikleri araçlar çoğunlukla yüksek maliyetli krediler. Bu krediler acil durumlarda hayat kurtarıcı gibi görünüyor olsa da, finansal okuryazarlığın olmadığı ve geri dönüşleri sağlayacak birikimleri bulunmayan insanları besleyen bir borç kültürü yaratma eğiliminden başka bir durum yaratmamaktadır.

DeFi altcoin projelerinin avantaj ve dezavantajlar

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), Merkeziyetsiz Borsalar, marj ticareti, stabilcoin projeleri, altcoin projeleri ve tahmin piyasaları gibi uygulamaları içeren bir terimdir. Bu gelişen bankacılık ve finansal hizmetler felsefesi, blockchain teknolojisi aracılığıyla eşler arası işlemlere dayanmaktadır. Blockchain aracılığıyla DeFi, komisyoncular veya bankalar gibi geleneksel finansal aracıları ortadan kaldırarak güvensizlik ortamını ortadan kaldırmayı mümkün kılıyor. DeFi, geleneksel engeller olmaksızın kripto para birimlerine ve finansal teknolojiye yeterince hizmet edilmeyen erişim sağladığı için finansal katılım için devrim niteliğinde bir güç olmuştur. Mobil teknoloji ve dijital ödemeler, servet piramidi boyunca insanlara daha iyi hizmet edebilmek adına fintech inovasyonunu yönlendiriyor. Ancak mevcut paradigma, yatırımlar, tasarruflar ve sorumlu kredi limitleri gibi temel, zenginlik oluşturma araçlarına ve ürünlerine adil ve hakkaniyetli erişim sağlamak için ekosistem içerisinde çalışmalara devam ediliyor. DeFi, bu eşitsizlik paradigmasını çözme ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için finansal özgürlüğün kilidini açma potansiyeline sahip bir alandır.

DeFi’nin tüketiciler adına sağladığı faydalar arasında ise, daha iyi güvenlik, daha düşük maliyetler, marjinal gruplara fayda sağlayan daha fazla hizmet ve kripto para birimleri aracılığıyla kazanç sağlama yeteneği yer alıyor. Bu avantajlar, çeşitli kuruluşlar tarafından oluşturulan merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) aracılığıyla sunulmaktadır. Her alanda avantajlar olduğu gibi dezavantajlarda bulunmaktadır. DeFi’nin ana dezavantajlarından biri, alana aşina olmayanların karşı karşıya kaldığı giriş engelleridir. Bazılarını benimsenme durumunda vazgeçirebilecek oranda çok sayıda dApps ve seçim yapabileceğiniz yatırım fırsatları yer almaktadır. Alan birleştikçe ve dApp’ler daha kullanıcı dostu bir konuma geldikçe DeFi, ana akımda daha fazla dikkat çekecektir.

Merkeziyetsiz Finans kredileri ne şekilde çalışır?

DeFi kredilendirme konsepti, kullanıcılara güvenilir ve güvenli bir süreç aracılığıyla kripto kredileri sunar. Borç verenler, kredi için onaylanmak üzere platforma fiat para birimi yatırabilirler. Karşılığında, varlıklarına faiz alırlar. Teminatlı kredi modellerinde, bir kredi borçlusu, fiat kredisi almak için kripto varlıkları teminat olarak yatırılır. Borçlu, krediyi geri ödemesinin ardından varlıklarını geri alacağı şekilde tasarlanmıştır. Bir borçlu teminatsız bir kredi alırsa, yine de krediyi artı faizi geri ödemek zorundadır. Geleneksel kredilendirmenin aksine, DeFi sistemleri tüm bu süreçleri otomatik hale getirir. Bu durum, her başvuru sahibinin niteliklerini değerlendirmek ve blockchain endüstrisinde daha doğru ve objektif olduğundan çok daha adil bir sistem sunmaktadır.

DeFi

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; DeFi, tüketicilerin yatırım ve satın alım güçlerinde artış sağlar ve onlara geleneksel finansın sağlayamadığı pazarlara ve sermayeye erişim imkanı sunmaktadır. Geleneksel sistemde yer alan aracıları ortadan kaldırarak DeFi, daha adil bir finansal sistem oluşturacak ve tüm kullanıcılar adına çözümsüz görünen problemleri ve negatif alanları ortadan kaldırabilme fırsatı sunacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin’lere Dikkat! DeFi Dünyaya Finansal Özgürlük Sunacak!