bitcoin

Çarpıcı Yorum: Ethereum Merge Diğer Blockchain’lerin Sonunu Getirebilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nansen CEO’su Alex Svanevik yakın zamanda verdiği röportajda Ethereum Merge hakkında konuştu ve Ethereum ağında yaklaşan Merge ve diğer blockchain ağlarını nasıl etkileyeceği gibi konuları ele aldı.

Nansen CEO’su: Ethereum Merge diğer zincirlere ihtiyacı azaltabilir

Seul’da düzenlenen 2022 Kore Blockchain Haftası’nda (KBW) blockchain veri şirketi Nansen’in CEO’su Alex Svanevik, Ethereum (ETH) ağında yaklaşan Merge ve diğer blockchain ağlarını nasıl etkileyeceği gibi konularda açıklamalar yaptı. Svanevik’e göre sektör, son boğa piyasası sırasında yayılma etkisine şahit oldu. CEO’ya göre blockchain alanına yeni girenler, Ethereum ağında NFT satın alırken 100 doları bulan yüklü işlem ücretlerini ödemek istemediler. Svanevik, NFT’lere gösterilen talebin, işlem ücretleri Ethereum kadar yüksek olmayan diğer blockchain ağlarına da yayıldığını belirtti ve şunları söyledi:

Bu ilginin çoğu yayılma etkisinden geliyorsa, diğerlerinin ne ölçüde talep görmeye devam edeceğini izlemek ilginç olacak. Çok daha az kullanılabilirler. Merge’den sonra diğer blockchain’lerin çoğu yok olabilir. Çoğu zincir muhtemelen hayalet şehir veya hayalet zincire dönüşecek. Yine de bazı zincirlerin kendi kitlelerini bulacağına inanıyorum.

ethereum merge

Diğer yandan Svanevik, kendi ekosistemini darboğaza sokmuş bazı zincirler olduğunu da düşünüyor. Örnek olarak verdiği ağlar arasında Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve Avalanche (AVAX) yer alıyor. Svanevik, yine de geliştiricilerin ekosistemlerine gelmesini kolaylaştıracak altyapıya sahip daha fazla zincir olduğunu söylüyor. Ayrıca Svanevi, blockchain’leri şehirler ile de kıyasladı. Yöneticiye göre, tıpkı şehirlerin hastanelere, hukuk şirketlerine ve medyaya ihtiyaç duyduğu gibi, blockchain’lerin de kendi merkeziyetsiz borsalarına (DEX), pazar yerlerine ve blockchain gezginlerine ihtiyacı var.

Blockchain’lerin kendi merkeziyetsiz borsalarına (DEX), pazar yerlerine ve blockchain gezginlerine ihtiyacı var

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, Ethereum (ETH) ana ağında The Merge aktivasyonu için “geçici tarih” olarak 19 Eylül’ü işaret etti. Bu nedenle, Ethereum (ETH), Ethereum kanıtı (PoW) madenciliğine son verecek, merakla beklenen yükseltmesine son rötuşları yapıyor. Peki Merge, Ethereum (ETH) blockchain’i ve bir bütün olarak Web3 alanı için neden bu kadar önemli?

ethereum merge

  • Merge, iş kanıtı (PoW) konsensüsünü, Ethereum (ETH) ağ bütünlüğünün madenciler yerine yatırımcılar tarafından güvence altına alınacağı bir hisse kanıtı (PoS) ile değiştirecek.
  • Bir ana akım protokolün fikir birliği tasarımını kökten değiştirdiği kripto tarihinde bir ilk olacak.
  • Proof-of-stake (PoS) daha az enerji tüketir, bir ağın karbon ayak izini azaltır ve onu daha merkezi olmayan hale getirir.
  • Ethereum (ETH) hisse kanıtı kullanıma sunulduğunda, bir sonraki adım sharding’e geçiş olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Çarpıcı Yorum: Ethereum Merge Diğer Blockchain’lerin Sonunu Getirebilir!