Ethereum İçin Son Dakika: Beklenen Haber Geldi!

Ethereum İçin Son Dakika: Beklenen Haber Geldi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para topluluklarının uzun bir süredir beklediği güncelleme, ana ağ lansmanından hemen önce geldi ve Shapella yükseltmesi Goerli ağında yayınlandı! Ethereum fiyatı yükselişe geçti! İşte detaylar…

Ethereum için Shapella yükseltmesi yayında!

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz gün yapılan açıklamalarda Ethereum geliştiricileri, ana ağ lansmanından önceki son adım olan Shapella yükseltmesini Goerli test ağında yayınlamaya hazırlanıyordu. Shapella yükseltmesi Goerli ağında yayınlandı. Bu yükseltme, yatırımcıların Ethereum’larını Beacon Chain’den çekebilmeleri için artık son adım olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber hard fork ile ilgili sorunlar da mevcut. Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, mevduatlar işlenirken, birkaç test ağı doğrulayıcısının istemci yazılımlarını Goerli çatalından önce yükseltmemesi nedeniyle sürecin olabildiğince sorunsuz çalışmadığını belirtti.

Geçtiğimiz gün Ethereum geliştiricileri, ana ağ yükseltmesinden önceki son adım olan Shapella yükseltmesinin Goerli ağında hayata geçirmeye hazırlanıyordu. Türkiye saati ile 01.25’te gerçekleşen yeni güncelleme ile beraber ETH, ana ağ güncellemesine bir adım daha yaklaştı. Fakat güncelleme ile bir sorun meydana çıktı. Beiko, Goerli ETH’nin “değersiz” olduğu göz önüne alındığında, testnet doğrulayıcılarının yükseltmeyi yapmak için “daha az teşvike” sahip olmalarını sebep gösterdi. Ancak doğrulayıcıların Ethereum ana ağındaki çataldan önce uygun ayarlamaları yapmasını bekliyor.

“Sırada ana ağ güncellemesi Şanghay var!”

Bir diğer yandan bir Arbitrum geliştiricisi ve yazılımcı “terence.eth”, Twitter üzerinden yaptığı yorumlarda ağ katılımı üçte iki eşiğinin altında olduğu için Shapella’nın Goerli test ağına çatallanmasının 15 dönem sürdüğünü açıkladı. Bununla beraber tanınan isim yaptığı açıklamalarında, yazılımda bir sorun görmediğini açıklarken, işlemleri offline hale getirmelerinin sebebinin güncelleme yapmaları olarak aktardı. Arbitrum geliştiricilerinden terence.eth, sıradaki hedefin mainnet güncellemesi olduğunu aktarıyor:

Ethereum Yatırım Teklifi EIP-4895 aracılığıyla Beacon Chain’den stake edilen ETH, yürütme katmanına “itilecek”. Shapella yükseltmesi beş farklı EIP içerirken, EIP-4895, Ethereum’u tamamen işlevsel bir stake-of-stake sistemine bir adım daha yaklaştırdığı için açık ara en çok beklenen güncelleme oldu.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Shapella’nın, Sepolia ve Goerli test ağlarının çatal için hazırlanmasındaki birkaç gecikmenin ardından Nisan ayı başlarında Ethereum ana ağında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hard fork, kısmi ve tam para çekme işlemlerine izin verecek ve teorik olarak Shapella forkunda 17.6 milyon ETH’nin kilidini açacak, bu da mevcut fiyatlarla 30 milyar doların üzerine denk geliyor. Bununla birlikte Ethereum Vakfı, ETH arzının piyasaya çarpmasını önlemek için çeşitli mekanizmalar yürürlükte.

24 saatlik bir süre içinde izin verilen para çekme sayısı, toplam stake edilen ETH’nin yalnızca yaklaşık yüzde 0,40’ını temsil edecektir çünkü günde yalnızca yaklaşık 2.200 para çekme işlemi işlenebilmektedir. Bunun nedeni çoğu durumda bir işleme maksimum 10 doğrulayıcının atanabilmesi ve bir işlemin işlenmesinin yaklaşık beş veya altı dakika sürmesidir. 2.200 doğrulayıcıdan her biri, günde yatırılan 32 ETH’nin tamamını geri çekerse, bu yalnızca yaklaşık 70.000 ETH’yi, yani yatırılan 17,6 milyonun bir kısmını oluşturur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum İçin Son Dakika: Beklenen Haber Geldi!