Ethereum Arz Şoku Kapıda: ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

1.867

Ethereum, bir süredir her gün tüm zamanların en yüksek seviyesini güncellerken, arka planda arz şokuna neden olabilecek çok sayıda şey oluyor. Bazı analistler, bu durumun zaten arz şokunun mevcut olduğu ve kripto para biriminin fiyatını etkilediği konusunda hemfikir.

Arz şoku piyasayı nasıl etkiler?

Arz şoku, bir ürünün arzında, fiyatını doğrudan etkileyen beklenmedik, hızlı bir düşüş olarak tanımlanıyor. Negatif ve pozitif olmak üzere iki tür arz şoku bulunurken piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) durumundaysa piyasa, kripto para biriminin fiyatlarının hızla artmasına neden olan negatif bir arz ile karşı karşıya görünüyor. Öte yandan olumlu bir arz şoku durumunda, bir kripto para biriminin fiyatının düştüğü ifade edilir.

Ethereum’un arz şokunun ardındaki ana neden, halihazırda 800 binden fazla ETH token’ının yakılmasına yol açan ücret yakma mekanizmasının uygulanması olarak görülüyor. Kripto para birimine olan talebin sürekli artması ve ihracı giderek yavaşlaması ile piyasa bir arz şokuyla karşı karşıya görünüyor. Ücret yakma, mevcut arzı doğrudan etkilerken, dolaylı faktörler de lider altcoin projesi olan Ethereum (ETH)’un piyasadaki konumunu değiştiriyor. Ek faktörler arasında stake sözleşmelerindeki coin sayısı, DeFi’de kilitli coin’ler ve borsa arz akışı yer alıyor.

Ethereum arz şokunun ardındaki diğer nedenler

Şu anda, piyasa tarafından acil olarak kullanılamayan likit olmayan bir tedarik olarak kabul edilebilecek DeFi sözleşmesinde 8,2 milyondan fazla Ethereum kilitleniyor. Aynı zamanda, sekiz milyondan fazla coin de stake sözleşmelerinde kilitli bir şekilde kalmaya devam ediyor. Ayın başından bu yana borsalardan uzaklaştırılan 800 binden fazla Ethereum kripto parası ile borsa akışları da arz lehine değil.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere tüm faktörlerin bir araya gelmesi, lider altcoin Ethereum (ETH)’u mevcut likidite arzı açısından zor bir noktaya getirdi. Büyük hacimli bireysel yatırımcılar için bile piyasada hala bol miktarda kripto para birimi bulunuyor. Ancak, sektördeki uzmanlara göre mevcut arz değişim hızında, piyasalar nispeten yakında likidite sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bunların yanı sıra, lider altcoin yazım sırasında günlük yüzde 2,49 ve yüzde 8,73 artışla 4,732 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku