Messari Analisti: Bu Altcoin Kripto Para Ekosisteminin Bel Kemiği

156

2021’de yaşananlar, Bitcoin ve diğer altcoin projelerinin geleceği ve inovasyon sürecinde oynayacakları rol hakkındaki derin tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bu tartışmaların merkezinde ise, sayısız kullanım özelliği ile ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum yer alıyor.

Kripto ekosisteminin merkezi

2021’de yaşananlar, kripto para birimlerinin geleceği ve inovasyon (yenilik) sürecinde oynayacakları rol hakkında derin tartışmaları da beraberinde getiriyor. Kripto para analitik firması Messari’de araştırmacı olan Ryan Watkins, hangi kripto para biriminin merkezi noktada bulunacağı konusunda altcoin Ethereum lehinde oy kullanıyor. Watkins Twitter üzerinden, ikinci en büyük kripto para biriminin eksikliklerine rağmen önemli bir rol oynama yeteneğine olan sarsılmaz inancını şöyle paylaşıyor:

Piyasa $ETH’yi fark ediyor: Internet Money, Metaverse, DeFi, NFT’ler ve Web 3, hepsi tek bir güçlü altcoin projesinde toplanıyor. $ETH kripto ekosisteminin merkezi konumunda bulunuyor.

Facebook’un metaverse’e yaptığı giriş, Metaverse’in etrafındaki Ethereum tabanlı platformların değeri arttıkça Metaverse token’larının fiyatlarını parabolik olarak etkiledi. Sandbox ve Decentraland, Facebook’un duyurusunun ardından yükseliyor ve hepsinin merkezinde ise altcoin Ethereum yatıyor. Duyurudan bu yana, CoinGecko’dan elde edilen verilere göre, yazımızın hazırlandığı sırada Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.674,90 doların biraz altında 4.598,31 dolar seviyesinde işlem görüyor. Altcoin ETH’nin işlem hacmi ise 17.011.367.576 milyar dolar civarında seyrediyor.

Altcoin Ethereum NFT’lerin ve Defi’nin arkasındaki güç

NFT’ler 2021’de ana akım haline geldi ve bunun arkasındaki itici güç tahmin edebileceğiniz gibi Ethereum. Ethereum, DeFi TVL’nin% 69’undan fazlasını oluşturan Ethereum ile ağa bağlı olduğu için DeFi’nin fiilen evi olarak görülüyor. ETH ağı şu anda 3.000’den fazla Dapp’a ev sahipliği yapıyor. Dünya merkezi olmayan bir geleceğe doğru ilerlerken, Ethereum halihazırda içeride yerini alıyor. Ethereum’un, kripto piyasasının %43,01’ini kontrol eden Bitcoin’i geçmeden önce daha kat etmesi gereken uzun bir yol görünüyor. Etkileyici rakamlarına rağmen altcoin Ethereum, pazarın %19,5’ine sahip ve Bitcoin’e yaklaşmak için piyasadaki payını ikiye katlaması gerekiyor.

Ayrıca, ağın kripto ekosisteminin merkezi olma arayışını sekteye uğratabilecek, bir sorunda uzun süredir devam eden Ethereum gaz ücretleri olarak ifade ediliyor. Artan gaz ücretleri, projelerin Solana ve Polkadot gibi ETH katillerine doğru taşınmasıyla sonuçlanıyor. Bir kullanıcı paylaştığı yoğumda, yüksek gaz ücretlerinin sonsuza kadar var olduğunu belirtiyor. Ayrıca ETH ağının neden hâlâ baskın olduğunu merak ediyor. Bunun sebebi olarak kurumsal yatırımcıların oyunun sonunu görmesi ve altcoin ETH’yi satın almaya devam etmesi olarak ifade ediliyor. Aslında artan gaz sorununa çözüm, Ethereum 2.0’ın geliştirilmesiyle ufukta beliriyor. Altair güncellemesi Ekim ayının sonunda başarıyla başlatıldı. Ayrıca birleştirme öncesinde diğer güncellemelere de sırasıyla yer veriliyor. Ethereum hakkında güncel haberlere ulaşmak içim Kriptoarena.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku