El Salvador’da Ofis Açacak İlk Kripto Para Şirketi Belli Oldu!

51

Miami’de yeni biten Bitcoin 2021 konferansında El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin (BTC)’i ulusal para birimi yapma niyetini açıkladı. Başkan, kripto para sektörüne olan ilgisini açıkladı ve katılımcılara kongreye bir yasa tasarısı sunacağına dair güvence verdi. Eğer bu yasa geçilirse, bu El Salvador’u Bitcoin’i yasal bir para birimi yapan ilk ülke yapacak.

Kripto paralar istikrar sağlayacak

Miami konferansında yaptığı açıklamayla bir anda dikkatleri üzerine çeken Bukele şunları söyledi:

Kısa vadede bu, istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonomi dışındaki binlerce kişiye finansal katılım sağlamaya yardımcı olacak. Orta ve uzun vadede bu küçük kararın, insanlığı finansal yönden en azından birazcık doğru yöne itmemize yardımcı olabileceğini umuyoruz.

Dünyada Bir İlk: Bitcoin El Salvador'da Ulusal Para Olarak Kabul Edilecek!
 

Başkan ayrıca Twitter’da, Bitcoin kazançlarında sermaye vergisi olmayacağını duyurdu. Bukele, ülkeye taşınmayı planlayan kripto para girişimcilerine kalıcı oturma izni sunmaya hazır olduğunu ifade etti. Bu, kripto para ile ilgili şirketleri daha az evrak işiyle ofisler kurmaya çekmeki amaçlıyor

Tron ülkede ofis açan ilk şirket olacak

Yakın tarihli bir gelişmede, Tron Vakfı, El Salvador’da bir ofis kurmayı planladığını açıkladı. Bu, Tron’u ülkede  ofis açan ilk kripto organizasyonu yapacak. Tron topluluğu, bu gelişmeye olumlu tepki verdi ve bu kararı doğru yönde atılmış bir adım olarak gördüğü için desteklediğini söyledi. Justin Sun twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

”El Salvador artık kripto ülkesi!#TRON El Salvador’da ofis kuran ilk kripto organizasyonu olacak!#Bitcoin #TRX”

Bukele’nin bu vaatleri yerine getirmek için çabalayacağına dair bir şüphe var. Ancak, Yasama Meclisinin yüzde 70’ini kontrol ettiği için bu siyasi olarak mümkün görünüyor. Ulusal Birlik İçin Büyük İttifak Partisi, parlamento seçimlerini büyük bir farkla kazandı.

El Salvador sözünü tutacak mı?

El Salvador, Çin ve ABD tarafından uygulanan katı ve elverişsiz düzenlemeleri takiben kriptopara  girişimleri için bir sonraki merkez olma yolunda görünüyor. Bir ödeme uygulaması olan Strike, harekete geçerek El Salvador’da en çok indirilen uygulama haline geldi. Diğer ülkeler, Strike gibi Bitcoin teknolojilerinin finansal verimlilik ve katılım üzerindeki faydalarını gördüklerinde, El Salvador’u takip etmeye çalışacakları açık hale geliyor.

Paraguay başkan yardımcısı Carlos Rejala’nın kripto projelerini açıklamasının ardından, başka bir heyecan daha yaşandı. Raporlara göre, projeler PayPal’ı içerebilir. El Salvador ve Paraguay’ın kripto para kararları için uluslararası kuruluşların baskısıyla karşılaşabileceği endişeleri dile getirildi. İlginç bir şekilde Bukele, uluslararası siyasi kuruluşların kararlarını geri almaya zorlamak amacıyla süregelen baskılar olduğunu kabul etti. Bunun kripto para sektöründe büyük bir faydaya işaret ettiğine inanıyor.

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku