Hong Kong Merkez Bankası CBDC’ler İçin Tarih Verdi!

30

Hong Kong Merkez Bankası bugün, yerel ve perakende kullanıma odaklanacak, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışma planlarını duyurdu. Bir basın toplantısında, ülkenin parasal düzenleyicisi, Fintech 2025 Stratejisini’ detaylandırdı ve CBDC’nin geleceği, üst düzey stratejisinin bir parçası olarak nitelendirildi.

Hong Kong Merkez Bankası kolları sıvadı

Merkez Bankası, dijital para birimlerinin gelecekteki beklentileri konusundaki çabalarını zaten dile getirmişti, ancak bunlar toptan kullanımla sınırlıydı. Şimdi, perakende odaklı dijital para birimine geçiş, düzenleyiciyi anakaradaki muadili ile uyumlu hale getiriyor. Banka şu açıklamayı yaptı:

Hong Kong Para Otoritesi, toptan CBDC’lere yönelik devam eden çabaya ek olarak, perakende CBDC’leri araştırmak için Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Yenilik Merkezi Hong Kong Merkezi ile birlikte çalışıyor ve kullanım durumlarını, faydalarını ve risklerini anlamak için e-HKD üzerinde bir çalışma başlatacak.

Fintech odak noktası

Merkez bankası, CBDC’ye yönelik çabaların yanı sıra, tüm kurumların fintech olmasını, yeni nesil veri altyapısını oluşturmasını, fintech konusunda bilgili işgücünü genişletmesini ve ekosistemi finansman ve politikalarla beslemesini istiyor. Hong Kong para düzenleyicisi, dijital para birimini iki ülke arasındaki sınır ötesi ödemelerde kullanmak için Taylandlı mevkidaşı ile zaten CBDC’ler üzerinde çalışıyordu.

Ayrıca, geçtiğimiz Şubat ayında ikinci aşamasına geçilen projeye diğer merkez bankaları da katıldı. Ülkenin perakende CBDC’ye ilgisi, geçen yıl özerk bölgede dijital yuanı test etmeye ilgi göstermesiyle öne çıktı. Düzenleyici kurum son olarak şunarı söyledi:

Hong Kong Merkez Bankası, hem yerel hem de anakara sakinleri için uygun bir sınır ötesi ödeme yöntemi sağlamak amacıyla Hong Kong’da e-CNY’nin teknik testini desteklemek için Çin Halk Bankası ile işbirliği yapmaya devam edecek.

Kaynak Financemagnates.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku