Dünyada Bir İlk: Bitcoin El Salvador’da Ulusal Para Olarak Kabul Edilecek

19

El Salvador, dünyada Bitcoin (BTC)’i hem rezerv varlık hem de ulusal para birimi olarak benimseyen ilk ülke olma yolunda ilerliyor.

Yasa yakında çıkacak

El Salvador’un başkanı, Miami’de devam eden Bitcoin 2021 Konferansında, Bitcoin (BTC)’i ülkesinde yasal bir para birimi haline getirmeyi planladığını açıkladı. Bitcoin 2021 etkinliğinde konuşan El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkede yasal bir para biçimi haline getirecek bir yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

Bugün konferansta yayınlanan bir video’da konuşan Bukele, tasarıyı önümüzdeki hafta Kongre’ye göndereceğini söyledi.Tasarı kabul edilirse El Salvador, fiat para biriminin yanı sıra Bitcoin (BTC)’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olacak.

Bitcoin istihdam sağlayacak

Bukele, merkez bankalarının giderek El Salvador’un ekonomik istikrarını olumsuz yönde etkileyebilecek eylemlerde bulunduğuna inanıyor. Ayrıca, kısa vadede yeni hareketin istihdam yaratacağını ve ülkedeki binlerce kişiye finansal katılım sağlanmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. El Salvador’un merkez bankası da rezervlerinin bir parçası olarak Bitcoin (BTC)’i benimseyecek ve vatandaşların lider kripto para birimi ile serbestçe işlem yapmasına izin verilecek.

Başkan Nayib Bukele ayrıca ülkenin blockchain ile modern finansal altyapı oluşturmak için bir dijital cüzdan şirketi olan Strike ile ortaklık kurduğunu da açıkladı. Bukele planının nasıl işleyeceği hakkında yeterli ayrıntı vermese de, Strike’ın kurucusu Jack Mallers, hareketin “Bitcoin için dünya çapında duyulan bir şans” olacağını belirtti.

Para gönderme kolaylaşacak

Bitcoin, El Salvador’un resmi para birimi olan ABD doları ile birlikte kullanılacak. Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’in yurtdışında yaşayan Salvadorluların eve ödeme göndermesini kolaylaştıracağını söyledi.Florida’daki bir Bitcoin konferansında konuşan Bukele, “Kısa vadede bu, istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonomi dışındaki binlerce kişiye finansal katılım sağlamaya yardımcı olacak” dedi ve ülkeye yatırımı artırabileceğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin (BTC) 2021 Miami Konferansından Kritik Mesaj: Hedef 2031!
 

Mallers ayrıca, geliştirmenin başarılı olması halinde, “bireylere, işletmelere ve kamu sektörü hizmetlerine fayda sağlayan açık bir ağ” üzerindeki günlük kullanım durumları için bitcoin’in gücünü açığa çıkaracağını belirtti. Bu arada, Adam Back gibi kripto para savunucuları, bitcoin’in yasal bir para birimi haline gelmesinin kaçınılmaz olduğuna ve zaten BTC’nin kendini kanıtladığına inanıyor.

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku