EIP-1559 ve Halving Ethereum Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

60

Londra hard fork’u olarak bilinen Ethereum güncellmesi ve EIP-1559, 5 Ağustos’ta aktif hale gelecek. Teorik olarak, bunun Ethereum’un fiyatı üzerinde bir etkisi olacak. Ama nasıl ve ne zaman?

Halving sonrası Bitcoin fiyatı artmıştı

EIP-1559, işlem ücretlerinin işleyiş şeklini değiştirecek. Ayrıntılar karmaşık olsa da, sonuçta ağda işlem yapan herkes, Ethereum madencilerine gitmek yerine yakılacak bir taban ücret ödeyecek. Yakma, bu anlamda, coin’leri esasen kimsenin anahtarına sahip olmadığı bir adrese göndererek dolaşımdan çıkarmak anlamına geliyor. ETH arzını azaltmak, Ethereum ağına “deflasyonist baskı” yerleştirir. Zincire eklenen her blokla hala yeni coin’ler oluşturuluyor olsa da, bir miktar ETH de kayboluyor. Arzın büyümesi yavaşladığı için deflasyonist baskı teorik olarak fiyatları yukarı doğru sıkıştırır.

Açık olmak gerekirse, Ethereum arzı mutlaka azaltılmıyor,  ETH’nin dolaşıma girme hızı azaltılıyor. Karşılaştırma yapacak olursak, madencilerin ağ işlemlerini yapma karşılığında yüzde 50 daha az BTC ödülü aldığı dört yıllık bir olay olan Bitcoin halvng gibi. En son Bitcoin halving’i, BTC ödüllerinin 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştüğü 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti. O gün, Bitcoin fiyatı 8.800 dolardı. Önümüzdeki altı ay boyunca, fiyatı neredeyse iki katına çıktı. Ve bugün 1 BTC size yaklaşık 40 bin dolar değerinde.

Ethereum fiyatı ne yönde etkilenecek?

Etehreum yatırımcılarının aklındaki soru bu gelişmelerin fiyatı etkileyip etkilemeyeceği. Sonuçta, Bitcoin’in geçen yılki yükselişinin arkasında sadece halving değil, birden fazla faktör olabilir. BTC, Mart ayında COVID-19’un patlak vermesiyle enflasyon için koruma görevi olarak algılanmaya başlandı. MicroStrategy, Square ve Tesla’nın kurumsal yatırımları da fiyatı etkiledi. Dahası, Ethereum fiyatı, kendi halving etkinliği olmasa bile, Bitcoin ile birlikte bu yıl zaten yükseldi. Fiyat takipçisi Nomics’ten alınan verilere göre, 1 Ocak’ta ETH 800 doların altında satış yapıyordu. 10 Mayıs’a kadar, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,168 dolara ulaşmıştı. Ve Temmuz sonunda 1.800 doların altına düştükten sonra 2.600 dolara geri döndü. Geçen yıl, Bitcoin için yüzde 254’e artarken, ETH, yüzde 600 artış kaydetti. Kripto para yatırım şirketi Pantera Capital’in ortağı olan Paul Veradittakit şunları söyledi:

 Ethereum güncellmesi oldukça olumlu bir gelişme. Elbette ki fiyat farklı faktörlere bağlı ancak bu gelişmenin uzun vadede fiyatı olumlu yönde etkileyeceğine dair şüphem yok.

Ethereum (ETH) Fiyat Analizi: 'Death Cross' Belirdi! Düşüş Devam Edecek!
 

Kripto yatırımcısı Nikhil Shamapant, ise Etehreum’un uzun vadede BTC’nin piyasa değerini geçebileceğine dikkat çekerek, güncellme ve halving sonrasında yeni ATH’lerin gerçekleşeceğini belirtti. Aslında, kripto para piyasasındaki FUD faktörü, fiyatı belirleyen temel etkenelrden biri olmaya devam ediyor. Çin ve ABD’den yükselen kripto para karşıtlığı Bitcoin fiyatını çöküşe doğru sürüklerken, dolayısıyla Ethereum da bu kasvetli ortamdan etkileniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku