SEC Başkanından Bloomberg’e Çarpıcı Kripto Para Açıklaması!

60

SEC, önümüzdeki günlerde kripto para sektörü için daha kapsamlı ve yatırımcıyı korumaya yönelik planlar üzerinde çalışacağını açıkladı. Başkan Gary Gensler, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, konuya olan olumlu yaklaşımının gerekli düzenleyici gözetimin önüne geçmeyeceğini açıkladı. Gensler’in konuya aşina olması ve olumlu tutumu nedeniyle, kripto  dostu bir yaklaşım benimsemesi bekleniyordu, ancak başkanın göreve geldiği dönemden beri ifadeleri ve eylemleri, kendisinden önceki yönetimden pek de farklı olmadığını ve benzer bir duruşun sürdüreleceğini gösteriyor

Yatırımcıları korumak öncelik!

Kripto para sektörü yapıcı bir regülasyon için hala bekleyişteyken, yeni SEC başkanı toplulukta büyük heyecan yartmıştı. Regülasyon konusundaki derin belirsizlik devam ederken, SEC başkanı şunları söyledi:

Teknolojiye, Blockchain ve kripto paralara ilgim var. Finans alanındaki yeniliklere kapalı kalamayız. Ancak, yatırımcının koruması konusunda daha ciddi adımlar atmamız gerek. Biri spekülasyon yapmak isterse, bu onların seçimidir, kripto para sektöründe dolandırıcılık vakaları giderek artmaya başladı ve yatırımcıları dolandırıcılığa karşı korumak bize düşüyor.

Gensler ayrıca kripto para sektörünü SEC’in yetki alanına sokma ihtiyacını da yeniden gündeme getirdi. Bitcoin gibi para birimi olarak hareket eden ancak bir emtia olarak kabul edilen kripto varlıkları olduğunu, ancak kesinlikle menkul kıymet olan ve dolayısıyla SEC kurallarına uyması gereken binlerce başka token olduğunu söyledi.

”Regülasyon kripto para pazarını güçlendirecek”

Hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar tarafından kripto para birimlerine yönelik artan talep, birçok ABD’li senatörün düzenleyici çerçeve ve yatırımcı koruma ihtiyacı talep etmesine neden oldu. Kripto pazarında yatırımcı koruma kurallarına duyulan ihtiyacı yeniden başlatan Gensler, düzenlemelerin kripto  piyasasını destekleyeceğini söyledi. Başkan, otomobil endüstrisi örneğini verdi ve endüstrinin ancak hükümet sürüş kurallarını belirledikten ve herkes için daha güvenli hale getirdikten sonra ana akım haline geldiğini öne sürdü. Başkan şunları söyledi.

Bir teknolojinin daha geniş çapta benimsenmesi için, yasalar ve ulusal düzenlemeler ile düzenlenmeli.

Ancak Gensler, ABD’li yatırımcıların sabırsızlıkla beklediği Bitcoin ETF düzenlemeleriyle ilgili planları hakkında fazla bir şey söylemedi. Gensler ayrıca şirketlerin karbon emisyonlarını ve diğer çevresel risklerini açıklamalarını gerektirecek yeni kurallar getirmeyi planladıklarını da açıkladı. Kripto para piyasası, 2021’in ilk 6 ayında iki katından fazla artarak dünya çapında 220 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bu, yasa koyucuları sürekli büyüyen kripto pazarını yasaların yetki alanına sokmak için yorulmadan çalışmaya teşvik etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku