Dolar İmtiyazlı Statüsünü Kaybedecek: Hedge Fonu Yöneticisi

0 25

Milyarder hedge fonu yöneticisi ve Duquesne Capital’in eski başkanı Stanley Druckenmiller, CNBC ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, sınırlı arz nedeniyle bir değer deposu olarak Bitcoin (BTC)’i tahtından indirmenin oldukça zor olacağını söyledi. Yönetici, Bitcoin (BTC)’i sosyal ağ ve arama motoru alanlarında ilk firma olmamalarına rağmen, Facebook ve Google’ın yükselişine benzetti. Dolar konusunda ise sonun yaklaştığını ifade eden Druckenmiller, dolar’ın evrensel hakimiyeni kaybedeceğini belirtti.

Dolar imtiyazlı statüsünü kaybedecek

Bu boğa sezonunda, birçok Fortune 500 şirketi ABD doları yerine, Bitcoin (BTC)’i bir hazine rezervi olarak kullanmaya başladığı için, lider kripto para birimi enflasyona karşı bir koruma olarak konumunu sağlamlaştırdı. Şimdiye kadar Bitcoin’e en çok yatırım yapan Tesla ve MicroStrategy, lider kripto para birimini bilançolarında tutarak şu ana kadar elde ettikleri kardan daha fazla kar elde ettiler.

Fortune 500 şirketlerinin yanı sıra, Goldman Sachs ve JP Morgans gibi eski Bitcoin karşıtları da dahil olmak üzere, birçok Wall Street devi, artan müşteri talebinin ortasında Bitcoin tabanlı yatırım araçları sunmaya başladı.

Druckenmiller, ABD doları’nın 15 yıl içinde rezerv para statüsünü, performans ve değerinin düşmesi nedeniyle kaybedebileceğini iddia etti. Uluslararası ticaret pazarındaki değerinin düşmesinin arkasındaki temel nedenlerden biri olarak Merkez Bankası’nın hatalı politikalarını suçladı.

Bitcoin zirveye ulaşacak

Kripto borsası Kraken, Bitcoinin önümüzdeki yıl ulaşacağı benimsenme seviyesi hakkında bir tahmin yaptı.  Kraken stratejisti Pierre Rochard tarafından hazırlanan bir makalede Bitcoinin benimsenme seviyesi bir değer deposu olarak artması nedeniyle patlayacak. Rochard bu konu hakkında şunları söyledi:

Şirketler dolar istemiyorum, Bitcoin istiyorum diyecekler! Çünkü dolar’ın değerini çok çabuk kaybedeceğini biliyorlar. Bunun erkenden farkına varan yatırımcılar ve şirketler kolları sıvadılar bile! Kazanan onlar olacak! Dolar, evrensel statüsü kaybedecek ve kripto paralar yeni düzenin hakimi olacakalar!

Bitcoin (BTC)’in ve diğer dijital varlıkların popülaritesi, uluslararası ticaret pazarında dolar’ın değerinin düşmesinden dolayı arttı. Halka açık şirketlerin çoğunun Bitcoin (BTC)’e yatırım yapmasının nedeni aynıydı ve dijital varlıklar daha fazla popülerlik kazandıkça, dolar’ın işlevi azaldı. Korona pandemisi nedeniyle dağıtılan teşvik paketleri için ABD Merkez Bankası çılgınca para bastı ve bu da durumu daha çıkamza soktu.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku