Bitcoin (BTC) ETF’si Yakında Onaylanabilir: Bloomberg ETF Uzmanı!

0 44

2021, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere, tüm kripto para birimlerinin benimsenmesi bakımından en parlak yıl oldu. Enflasyon ve ekonomik istikrarsızlık artarken,  kurumsal şirketlerin lider kripto para birimine olan ilgisi de her geçen gün artıyor. Kurumsal dünyanın Bitcoin (BTC)’e açılımını sağlayacak en büyük faktör ise tabii ki ETF’ler, yani borsa yatırım fonları. Bu sene Kanada’da Bitcoin ETF’lerinin kabul edilmesi, ABD için de günlerin sayılı olduğu yorumlarının yapılmasına yol açtı.

Bloomberg’in “en iyi” analisti olarak nitelendirilen ETF uzmanı Eric Balchunas’a Salı günü Bitcoin ETF’si üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Balchunas, 2021’in 2017 ve 2018’deki son boğa koşusundan neden farklı olduğunu düşündüğü sorulduğunda şu cevabı verdi:

2021’de kripto paralarda kurumsal benimsenme çok daha belirgin. Grayscale’in Bitcoin Trust’ı gibi bireysel yatırımcı için ideal olmayan kripto ürünlerinin yoğun bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Bunu tabii ki SEC de görüyor.

Kanada örneği

Balchunas, Şubat ayında ilk Bitcoin ETF’sini onaylayan Kanada’nın finansal ekosistemine de değindi ve  sırada ABD’nin de buna aynı yolu izleyeceğini belirtti. Kanada şimdiye kadar dört Bitcoin ETF’sini onayladı. Karşılaştırıldığında, ABD, birkaç başvurunun yapılmasına rağmen, herhangi bir kripto para birimi için bir ETF’yi henüz onaylamadı. Kanadalı yetkililerin, ABD’ye oranla birçok hamleyi 6 ay ilâ 1 yıl önce yaptığını belirten Balchunas şunları söyledi:

 ABD’nin 6 ilâ 1 yıl önünden gidiyorlar. Oradaki ETF’ler de önemli bir başarı elde ettiler. Çılgınca bir ETF talebi oldu. 4 ETF de sadece üç ayda 2,3 milyar dolarlık yatırım topladılar.

Gary Gensler Bitcoin ETF’si için olumlu

Balchunas ayrıca, Gary Gensler’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başkanlık etmek üzere atandığına işaret ederek, Fintech’te zengin bir deneyim ve MIT’de konuyla ilgili dersler verdiği için kripto para konusunda muhtemelen olumlu bir duruş sağlayacağına inanyor.

Analist kabul etse de, bu yılın başlarında Robinhood / Gamestop fiyaskosunun ortasında, Gensler “kızartılacak daha büyük balıklara” sahip olabilir. Balchunas, bunun nihayetinde ABD onaylı bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasında bir gecikmeye yol açabileceğini söyledi ve Gamestop/Robinhood olaylarının ise ABD’deki bir Bitcoin ETF onayında gecikme yaratabileceğini sözlerine ekledi.

ABD’nin Bitcoin ETF’sini onaylamasının SEC açısından da risk oluşturduğunu söyleyen Balchunas şunları kaydetti:

Bu durum ne kadar uzarsa, etkinin büyüklüğü de o kadar artacak. İzni ilk alan zengin olur! Çok bekletmenin de riskleri var. SEC de bunu görüyor.

Bloomberg analisti ayrıca bu yıl adeta bir değişim yılı olduğunu ve ekibinin de bu yıl daha önce hiç olmadığı kadar ETF konusuna pozitif yaklaştığını belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku