Bu Araba Dogecoin (DOGE) ve Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapıyor!

30

Son dönemde eleştiri oklarının hedefinde olmasına rağmen, Tesla’nın kripto para sektörüne yaptığı katkılar hafife alınamaz.1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı, kurumsal yatırımın kapısını açarak, sektörü bir anda yeni bir boğa sezonuna soktu. Buna ek olarak Tesla CEO’su Elon Musk’ın şaka amaçlı kripto para birimi Dogecoin (DOGE) ile olan tutkusu de DOGE’un piyasadan bağımsız olarak rekor üzerine rekor kırmasını sağladı. Şimdi ise Tesla’nın rakiplerinden birisi, oldukça önemli bir girişimde bulundu.

Bitcoin ve DOGE madenciliği yapan araç geliyor

Daha önce farklı yöntemler ile kripto para madencişiği yapıldığına şahit olmuştuk. Bunun en son örneği ise Kanada’dan geldi. Kanada merkezli elektrikli araç üreticisi Daymak, Bitcoin ve Dogecoin madenciliği yapan aracını tanıttı. Spiritus isimli elektrikli araç, park halindeyken Bitcoin ve Dogecoin madenciliği yapabilecek.

Geçen hafta Tesla’nın diğer bir rakibi olan Fisker Automobile kripto para birimlerine sıcak bakmadığını ortaya koymuştu. Tesla’nın Kanada merkezli rakibi olan 20 yıllık şirket Daymak ise, araç satışlarında birden çok kripto para birimi ile ödeme yapılmasını da sağlayacaklarını vurguladı. Ödeme yapılabilecek kripto paralar arasında ise Ethereum (ETH), Cardano (ADA), doge VE BTC de yer alıyor. Araç için şimdiden bir fonlama kampanyası başlatıldı ve 350 milyon doların üzerinde fonlama elde edildi.

Daymak’ın araç ve aracın kripto para altyapısı ile ilgili patentinin ise şu an onay beklediği ifade ediliyor. Aracın görüntüsü henüz araç tamamlanmamasına rağmen ortaya çıktı ve bunun devrimsel bir adım olduğu ifade ediliyor. Aracın park halindeyken BTC ve DOGE madenciliği yapabilmesini sağlayacak enerjinin ise güneş enerjisi olacağı vurgulandı.

Yeşil BTC tartışması

Kripto para madenciliği firması Core Scientific’in CEO’su Kevin Turner, Tesla’nın, Bitcoin (BTC)’i ödeme seçeneği olarak askıya almasının ardından, Bitcoin’in küresel iklim değişikliği üzerindeki etkisininin sanıldığından çok daha düşük olduğunu ve geçtiğimiz yıl Estonya ile aynı düzeyde karbon salınımına neden olduğunu belirtti.

Bitcoin Dominance Değeri 2017 Yılı ile Aynı Grafiği Çiziyor
 

Bloomberg Technology’ye konuşan Turner, Tesla ve CEO Elon Musk’ın yanlış bilgilendirildiğini belirtirken, Blockchain teknolojisinin ve Bitcoin’in yenilenebilir enerjiye geçişi sağladığını söyledi. Şirketinin Bitcoin madenciği yapmak için gereken enerjinin yüzde 56’sının yenilenebilir olduğunu söyleyen, Turner’a göre, Blockchain teknolojisi çevre dostu olmayan enerji kaynaklarından uzaklaşıyor.

 

Kaynak Globenewswire.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku