Decentraland Nedir? MANA Nereden Alınır?

43

Decentraland nedir? 2020’nin Şubat ayında piyasaya sürülen Decentraland (MANA), Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen bir Metaverse projesidir. Proje, Ariel Meilich ve Esteban Ordano’nun ortaklığıyla kuruldu.

Decentraland nedir?

Kullanıcılar, Decentraland üzerinde içerik ve uygulamalar oluşturabilmektedir. Ayrıca, sanal arazi satın alabilir, avatarlarını zevklerine göre giydirebilir ve diğer kullanıcılarla etkileşime girebilirler. Tüm bunlara ek olarak metaverse projesi, katılımcıların dünya çapında ekonomik işlemler gerçekleştirmesine ve oluşturdukları içeriklerden para kazanabilmesine imkân tanıyan sanal bir ekonomiye sahip. Son dönemde oldukça popüler hale gelen ‘metaverse’ kavramını tema alan proje, İnsanların gerçek dünyada yapabildiği birçok şeyi kapsayan sanal bir dünyaya sahip. Decentraland, merkeziyetsiz bir metaverse projesi olma özelliğini de taşıyor.

MANA nedir? Ne işe yarar?

MANA nedir?” sorusuna verilecek kısa ve öz cevaplardan biri, “Decentraland Metaverse’de, mal ve hizmetler için ödeme aracı olarak kullanılan token” olacaktır. MANA, Ethereum ağı üzerinde ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuştur. Bununla birlikte, diğer kripto paralar gibi alınıp satılabilmektedir. Ek olarak, takas edilemez LAND tokenlerini elde etmek için de yakılabilmektedir.

2021’in Ocak ayında piyasada 1,49 milyar MANA tokeni yer alıyordu. Bu sayı, tüm MANA arzının %68’ine tekabül ediyor. Bunun yanında token, çeşitli işlemlerle yakılmaya devam ediyor, bu da piyasadaki MANA arzını azaltan ve fiyatın yükselme ihtimalini artıran bir yöntem.

Decentraland nasıl çalışır?

‘Metaverse’ kavramını en iyi tanımlayan platformlardan biri olan Decentraland, her biri bir takas edilemez token (NFT) ile temsil edilen 90 bin 601 LAND arazisine sahip. Bahsi geçen her LAND, 100 metrekare alanı ifade ediyor. Ayrıca, Metaverse içerisinde belirli bir koordinatta yer alıyor. Arazi sahipleri, varlıklarını istedikleri gibi geliştirip değiştirebiliyor. Ancak, Metaverse’nin büyük bölümü, farklı boyut ve temalara sahip olan ve arazi satışının yapılamadığı birkaç bölgeden oluşuyor. Proje, oyundaki arazi ve eşyaların sahipliğini kanıtlamak amacıyla ERC-721 akıllı sözleşmesinden yararlanmaktadır. Bu sözleşme, genellikle değiştirilemez tokenlerde (NFT’ler) kullanılıyor. Kullanıcılar yukarıda bahsedilen oyun içi öğeleri gerçek parayla alıp satabiliyor.

Decentraland nedir? MANA nasıl alınır?

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz üzere Decentraland, özellikle Facebook’un metaverse hamlesinin ardından popüler bir hale geldi. Projenin bu yükselişi, birçok kripto borsasının MANA tokeni listelemesine yol açtı. MANA, şu anda birçok kripto borsasında mevcuttur. Binance, OKEx ve Coinbase dahil olmak üzere birçok kripto para borsası tarafından listelenmektedir. İlgili yatırımcılar, bu borsalara üye olup, hesaplarını doğrulamalıdır. Ardından, cüzdanlarına para yatırarak MANA token satın alınabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku