Danimarka Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin Açıklaması

24

Danmarks Nationalbank yöneticisi Lars Rohde’nin söylediğine göre Bitcoin, merkez bankaları ve mevcut finans sistemi için bir tehdit değil.

Bitcoin

Bitcoin spekülatif bir heves

Geçtiğimiz yıl kripto para birimi sektörünün önemli derecede büyümesi, merkez bankacılarının dikkatini çekti. Konuyla ilgili görüş bildiren ve endüstrinin asırlık finansal alanı gerçekten bozma şansını göz ardı eden en son kişi, Danimarka merkez bankasının başkanı oldu.

Danmarks Nationalbank’ın yöneticisi Lars Rohde, Bloomberg ile yakın zamanda yaptığı bir röportaj sırasında kripto para birimi sektöründe şansını denedi. Yakın zamandaki büyümelerine ve toplam piyasa kapitalizasyonunun bir yılda 10 kat artmasına rağmen, merkez bankacı, Bitcoin endüstrisini “spekülatif heves” olarak adlandırarak şüpheci olmaya devam ediyor.

Rohde, meslektaşlarının çoğunda olduğu gibi, işten çıkarılmasının başlıca nedeni olarak rezil volatiliteyi ve merkezi bir otoritenin eksikliğini vurguladı. Sonuç olarak, Bitcoin (BTC)’i ve piyasanın geri kalanını “görmezden gelme eğiliminde” olduğunu şu ifadelerle belirtti:

En iyi ihtimalle çok spekülatif bir varlık. Kripto para birimlerinin değeri konusunda hiçbir istikrar ve garanti yoktur.

Merkez Bankacıları Bitcoin (BTC)’i yakından takip ediyor

Merkez bankacı, Bitcoin ve diğer kripto paralarının finansal alanı bozma şansıyla alay ederken, fintech şirketlerinden gelen bir zorluğun altını çizdi. Lars Rohde, Facebook’un Diem girişimi gibi büyük teknoloji firmalarının “para alanını” işgal etmeye karar vermesi durumunda olacakları Şöyle ifade etti:

Bu “çok ilginç ve belki de merkez bankalarının özerkliği ve bağımsızlığı için gerçek bir tehdit” olabilir.

Merkez bankalarından başkanların ve yöneticilerin hâkim kripto para birimine baskı yapma eğilimi yeni bir şey değil. Kripto paranın değeri yeni zirvelere yükseldikçe, sadece son birkaç ayda yoğunlaştı ve daha büyük kurumların kapsamına girdi.

Bitcoin

İngiltere Merkez Bankası başkanı: Kripto para birimlerine yatırım yapmak riskli

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Bitcoin (BTC)’in değerlerini defalarca sorguladı. Son sözlerinden birinde, Bitcoin (BTC)’in artan volatilitesi nedeniyle bir değer deposu ve değişim aracı olma potansiyelini reddetti.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, kripto para birimi alanına yatırım yapan insanlar için “gerçek bir değeri olmaması” nedeniyle önemli riskler gördüğünü belirtiyor. Bu nedenle, potansiyel yatırımcıları, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları konusunda uyardı. ECB Başkanı Christine Lagarde, yukarıda belirtilen nedenlerden bazılarına, yani merkezi otoritenin eksikliğine atıfta bulunarak, hiçbir merkez bankasının Bitcoin veya başka bir kripto para birimine sahip olmayacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku