Çinli Ekonomistten Bitcoin (BTC) Uyarısı: Hepimiz Yok Oluruz!

231

Çin‘in Renmin Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde ekonomist ve yönetici olan Qu Qiang, Bitcoin (BTC) geniş çapta bir para birimi olarak kabul edilirse, toplumun “ölümcül bir deflasyon sarmalına” düşeceğini iddia etti.

En kötü senaryo

South Daily China ile yapılan bir röportajda gazeteciler, Qu’ya, Bitcoin’in Çin’de veya dünyada yaygın olarak kullanılması durumunda mevcut finansal sistem için olası en kötü senaryo soruldu. Ekonomist bu soruya şöyle cevap verdi:

Size tam olarak ne olacağını söyleyebilirim… Hepimiz öleceğiz. Bu şaka değil. Bitcoin sınırlı bir arza sahip. Bu özelliği, onu insan nüfusunun büyümesiyle miktarı artmayacak olan deflasyonist bir varlık yapar. Bitcoin küresel olarak benimsenirse, toplum 15.yüzyıldaki  Ming Hanedanlığı’nda olduğu gibi kendi kendine yok olacak. Hepimiz yok oluruz. Ming hanedanının sonunda, gümüş krizi çıktığında olduklarında olan buydu.

Ekonomistin Bitcoin karşıtlığı büyük tepki aldı

Qu, finansal ürünler ve ekonomi  hakkında  inanılmaz bir bilgiye sahip. Halen Pekin Bankası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nda (ICBC) çeşitli görevler yürütmektedir. Bu alandaki geniş bilgisine rağmen, yaptığı açıklama yoğun eleştirilere maruz kaldı. Bazı kripto para meraklıları bunun “devlet onaylı propaganda” olduğunu söylerken, bazı kullanıcılar ise  “nihai bir FUD” olduğundan şüpheleniyor.

Çin Kripto Yasakları Şekilleniyor: 8 Maddelik Düzenleme Çıktı!
Çin Kripto Yasakları Şekilleniyor: 8 Maddelik Düzenleme Çıktı!

Richard Von Glahn’ın çalışmasına atıfta bulunan başka bir kullanıcı, hipotezin “şüpheli teorik ve ampirik temellere” dayandığını söyledi ve Ming hanedanının birçok nedenden dolayı çöktüğünü ama deflasyonist gümüş sarmalının bunlardan biri olmadığını söyledi  Buna ek olarak, başka bir kullanıcı Qu’nun Ming Hanedanlığı hakkında güvenilir bir bilgisi olmadığını söyledi. British Museum’un dünya tarihine atıfta bulunan bir kitapta, Ming Hanedanlığı’nın çok fazla para basılmasından çöktüğünü iddia etti. Kullanıcı şunları söyledi:

Ming hanedanlığında devlet tarafından çok fazla para basıldı ve bu da hiperenflasyona neden oldu. 1425 yılına gelindiğinde kağıt para, orijinal değerinin yalnızca yetmişte biri değerindeydi ve Çin’de kağıt paranın kullanımı askıya alındı.

Cambridge’li ekonomi tarihçisi uyarıda bulundu

Qu’nun endişesi, Bitcoin ve finansal sistem açısından bir dizi finans uzmanının açıklamaları ile uyum gösteriyor. Bir süre önce, Cambridge Üniversitesi’nde ekonomi tarihçisi olan Garrick Hileman, Bitcoin’in yaygın olarak kabul edilmesinin finansal sistemi istikrarsızlaştırabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Çin'in Bitcoin (BTC) Karşıtlığının Gerçek Nedeni Dijital Yuan mı?
Çin’in Bitcoin (BTC) Karşıtlığının Gerçek Nedeni Dijital Yuan mı?

Kısa bir süre önce, Metalla Royalty ve Streaming CEO’su Brett Heath, kripto paranın bir sonraki finansal krize öncülük edeceğini belirtti. Bazıları ayrıca Bitcoin’in bir para birimi olarak hayatta kalamayacağına inanıyor. Geniş kabulün tıpkı altın gibi politika yapıcılardan ve düzenleyicilerden bir baskıyı tetikleyeceği tahmin ediliyor. 1934’te, yaygın kullanımı finansal sistem için bir tehdit oluşturduktan sonra, Amerikalıların altın tutmasını yasaklayan Altın Rezervleri Yasası kabul edilmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku