Dijital Yuan Çin’in Bitcoin Karşıtlığının Arkasındaki Gerçek Neden Olabilir

25

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu Bilim ve Teknoloji Düzenleme Bürosu Direktörü Yao Qian, Çin tarafından geliştirilen dijital yuan’ın geleceği hakkındaki görüşlerini paylaştı. Yao Qian’ı bir SEC üyesi olarak düşünebiliriz. Ayrıca, kripto para birimlerine karşı dostane bir tavır sergilemesi bakımından, “kripto annesi” olarak bilinen Amerikalı senatör Hester Peirce ile eş tutulmuştur.

Dijital yuan farklı bir boyuta taşınacak

2014’te dijital yuan çalışmalarına başlanılmasından bu yana, Qian, CBDC ile yakından ilgileniyor. Yönetici yakın tarihli bir konferansta, dijital yuan’ın için basit bir fiziksel para birimiin kopyasından daha fazlasını olacağını vurguladı. Uzmana göre, Çinli yeni para birimi akıllı para birimi olmak için hareket edecek. Bu, akıllı sözleşmelerle yapılacak. Qian, ayrıca, bunun Singapur, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve Kanada da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankası tarafından araştırılan bir yol olduğuna dikkat çekiyor. Qian şu açıklamayı yaptı:

Akıllı sözleşmeler sayesinde dijital para birimi, “dijital” olmanın tüm modern avantajlarını kapsayan karmaşık bir sisteme dönüşebilir. Dijital yuan, Ethereum ve Diem gibi Blockchain ağlarında doğrudan çalışırsa, merkez bankalarının, aracılara ihtiyaç duymadan kullanıcılara doğrudan merkez bankası dijital para birimleri sağlamak için BaaS hizmetlerini kullanabileceğini hayal edebiliriz.

Yönetici, geçmişte akıllı sözleşmelerle merkez bankalarını basit bir şekilde başlamaya ve kademeli olarak genişlemeye zorlayan güvenlik riskleri olduğunu kabul etti. Teknolojinin büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettikçe daha güvenli hale geleceğini açıkladı.

Çin, Neden Bitcoin’i baltalıyor?

Dijital yuan’ın lansmanının önümüzdeki aylarda yapılması bekleniyor ve bazı analistler bunun Çin’in Bitcoin (BTC)’i çökertmek için harekete geçmesinin nedeni olduğuna inanıyor. Hükümet, Bitcoin‘in etkisini sınırlayarak Çin’in yeni para birimini kolayca teşvik edebilir.

Piyasa Öncüsü: Çin'den Gelen Bitcoin Haberleri Kötü Değil! İşte Nedeni...

Hükümet son haftalarda Bitcoin’in enerji tüketimini hedef alan açıklamalar yaptı. Çin’in daha geniş pazarda büyük etkisi olmasıyla birlikte, FUD geçen ay rekor bir düşüşe yol açtı. Dijital Yuan ilk büyük proje olarak, doların hakimiyetine yönelik gerçek tehdit olacak. Uluslararası kullanım için konumlandırılmış, dolardan daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf olacak şekilde ayarlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku