Çinli Bitcoin (BTC) Madencilerinin Göçü Başladı: Piyasaya Etkisi Ne Olur?

0 154

Çin’in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan Lebit Mining’in işletmecisi olan Jiang Zhuoer, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yetkililerin Bitcoin madenciliğine yönelik artan baskısı nedeniyle, firmasının Çinli yatırımcılara, ortak madencilik hizmeti vermeyeceğini söyledi. Operatör ayrıca Kuzey Amerika’ya taşınmayı planladıklarını da açıkladı. Zhuoer şunları söyledi:

Çin’de madencilik, büyük madencilerden, daha küçük aile madencilerine dönüşebilir. Bu gelişme, madencilikte kullanılan makinelerin yüzde 50’sinin çalışmamasına neden olsa bile, Bitcoin sistemi için herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak, Avrupa ve Amerika maden havuzları lider haline gelebilir.

Çinli madenciler maliyete rağmen taşınmayı planlıyor

Çinli yetkililer, merkezi hükümetin aldığı sıfır karbon taahhüdünü yerine getirmek için ülkedeki Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerine baskı yapmaya başlattı. Hükümetin artan incelemesinin ortasında, büyük Çin maden havuzları, kurulum maliyeti Çin’den yaklaşık 10 kat olmasına rağmen diğer ülkelere taşınmayı planlıyor. Madencilik sektörünün düzenlenmemiş olması, kırsal yerlerde işletmeyi çok daha ucuz hale getiriyor.

Çin neden Bitcoin madenciliğinin merkezi?

Çin, sudan ucuz fiyata temiz enerji tedariki sunan en büyük hidroelektrik santrallerine ve güneş enerjisi projelerine ev sahipliği yapmaktadır, bu nedenle Bitcoin ve kripto ticareti büyük ölçüde kısıtlanmış olsa da, madencilik hala oldukça popülerdir çünkü Bitcoin’in hash oranı’nın çoğunluğu Çin’den geliyor.

Hükümetin baskıları aslında yeni bir şey değil, ancak karbon emisyonu eyalet politikalarında büyük bir rol oynuyor ve bazı şehirlerdeki Bitcoin madenciliği, devletin karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasına neden oldu.Çin’in Bitcoin ve Bitcoin madenciliğine yönelik baskısı yeni olmasa da, hükümetin bu sefer daha katı bir yaklaşım sergilediği görülüyor. Üst düzey Çinli madencilik havuzu operatörleri, büyük ölçekli madenciliğin artık ülkede faaliyet göstermeyeceğine ve sadece üretimlerini evlerinden yürüten küçük madencilerin faal olacağına inanıyor.

Bu ne anlama geliyor?

Çinli yetkililerin büyük ölçekli madencilere yönelik baskıları, Bitcoin madenciliği hash oranında daha fazla merkeziyetsizleğe yol açacağı için birçok BTC savunucusu tarafından olumlu bir haber olarak görülüyor. Son zamanlarda, İran da Bitcoin madenciliğine karşı harekete geçti. Ev elektriği ile BTC üretimini yasaklayan ve büyük cezalar getiren İran, her geçen gün yeni yasaklarla gündeme geliyor.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku