Çin Nihai Hedefe Bir Adım Daha Yaklaştı: Dijital Yuan Başkent Pekin’de!

17

Daha küçük şehirlerde dijital yuan (CBDC) kullanımını test ettikten sonra Çin, Pekin sakinleri için büyük bir dijital yuan çekilişi planlıyor. Çin hükümeti, çekiliş yoluyla, dijital para birimi şeklinde 40 milyon yuan (6,2 milyon dolar) dağıtacak.

Hedef 2022 kış olimpiyatları

Çin, daha büyük ölçekte CBDC kabulünü test etmeye devam ederken bir süredir bu tür programları yürütüyor. CBDC’nin dağıtımı için hükümet, Ant Financial gibi en büyük finansal aktörlerden bazılarıyla da işbirliği yaptı. Mevcut çekilişe başvurmak için Pekin sakinleri iki büyük bankacılık uygulamasını kullanabilir. İçinde dijital yuan bulunan 200 kırmızı hediye paketinden birini kazanabilir. Pekin Yerel Mali Denetleme ve Yönetim Bürosu tarafından sağlanan bilgilere göre, bu paketlerin her birinin içinde, 200 yuan yani 31 dolar olacak. CNBC, bu başvuru için son tarihin 7 Haziran olduğunu bildirdi.

Çin Merkez Bankasının ülke çapında CBDC lansmanına bir adım daha yaklaştığını söyleyebiliriz. Nisan 2021’de Merkez Bankası başkan yardımcısı Li Bo, merkez bankasının dijital para pilot projelerinin kapsamını muhtemelen genişleteceğini söyledi. Çin merkez bankası, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında CBDC’yi tanıtmak istiyor. Bu yılın başlarında Şubat 2021’de Çin, Chengdu Şehrinde benzer bir uygulama gerçekleştirdi. Merkez bankası, Dijital Yuan çekilişinde 40,2 milyol dijital yuan dağıttı.

Çin, CBDC yarışını açık ara önde götürüyor

Çin, CBDC yarışına erken katıldı ve diğer güçlü ekonomilere liderlik etmeyi hedefliyor. Çin’in CBDC gelişiminin ABD Dolarının uluslararası piyasalardaki hakimiyetini potansiyel olarak tehdit edebileceğine dair bazı tezler ortaya atıldı. Konuya açıklık getiren Merkez Bankası başkan Yardımcısı Li, bankanın böyle bir planının olmadığını söyledi ve şunları ekledi:

Dijital yuan’ın uluslararası bir boyut kazanması doğal bir süreç. Amacımızın ABD dolarının veya başka herhangi bir uluslararası para biriminin yerini almak olmadığını defalarca söyledik. Amacımızın piyasanın seçim yapmasına izin vermek ve uluslararası ticaret ve yatırımı kolaylaştırmak olduğunu düşünüyorum.

ABD bile CBDC gelişmelerini ciddiye almaya başladı. Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankasının Dijital Dolar ile ilgili araştırma raporunu bu yaza kadar yayınlayacağını belirtti.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku