ABD’de Boşanan Çiftler Kripto Paralara Yöneliyorlar! İşte Sebebi!

29

Uzmanlar, boşanma sürecinde olan eşlerin mal paylaşımı ve beyanı gibi konularda birikimlerini gizlemek için kripto paralara yöneldiğini bildirdi. Ayrıca, kripto para birimlerinin ani yükselişinin, bazı eşlerin boşanma anlaşmaları sırasında bu varlıkları saklamasına yol açtığını belirtti. En büyük nedeni ise bu varlıkları takip etmenin zor olması.

Kripto paralar mal varlığını ve birikimleri gizlemek için kullanılıyor

Veriler, 20 milyondan fazla Amerikalının kripto para birimine yatırım yaptığını ve kripto para piyasası değerlerinin Nisan ayında rekor 2 trilyon dolara çıktığını gösteriyor. Uzmanlar, meydana gelen bu artışların ve takip etmenin zor olduğu için, bu varlıkların boşanmış veya boşanmayı düşünen çiftleri mal varlıklarını gizlemek için cezbedebileceğini söyledi

Long Island, New York’ta yaşayan bir boşanma avukatı olan Sandra Radna şunları söyledi:

 Kripto para piyasası bizler için çok yeni. Boşanma aşamasındaki çiftlerin mal varlığı beyanlarını incelerken malesef bu konuda sorunlar yaşıyoruz. Avukatlar için en zor kısım, ilk önce bir yatırım olup olmadığını belirlemektir. Daha sonra, şüpheli bir durum olursa,  peşinden gidiyoruz.

Avukatlar ve mahkeme hangi yollara başvuruyor?

Radna, eşlerden birinin önemli miktarda gizli kripto para birimi olabileceğini düşünürse, avukatın  bilgisayarına veya elektronik cihazlarına erişmek için mahkeme emri çıkarabileceğini söylüyor. Mahkemece görevlendirilmiş teknik ekip, kripto para birimleri için elektronik olarak depolanmış bilgileri araştırabilir veya kimlik bilgileri için cihazları inceleyebilir.

Ayrıca borsalardan gelen onay e-postalarını veya banka hesap özetlerindeki transfer faaliyetlerini kontrol edebilirler. Geçmiş vergi beyannamelerinde kripto para birimi geliri kayıtları bile incelenir. Radna, bir tarafın kredi şansını artırmak için geçmiş kredi başvurularında dijital para birimini de listelemiş olabileceğini söyledi. Bitcoin veya Ethereum gibi daha eski kripto para birimlerini izlemek daha kolay olsa da, uzmanların diğer küçük çapta altcoin’leri  bulması daha zor olabilir. Örneğin, Radna, Monero, Dash, Zcash, PIVX, Verge, ve Horizen gibi gizlilik dijital para birimlerinin ortaya çıkrmasının daha zor  olduğunu söyledi.

‏‎‏‎‏‎‏‎Zengin Yatırımcılar Bitcoin'e 100 Milyon Dolarlık Fon Akıttı!
‏‎‏‎‏‎‏‎Zengin Yatırımcılar Bitcoin’e 100 Milyon Dolarlık Fon Akıttı!

 Ülke dışındaki kripto para borsalarına ulaşmak zor ve masraflı

Chicago merkezli boşanma avukatı Patrick Markey, avukatların ABD merkezli borsalara mahkeme celbi gönderebileceğini, ancak diğer ülkelerde bulunan yabancı borsalardaki kayıt bilgilerini almanın zor olabileceğini söyledi. Tabii ki, boşanmış veye boşanacak kişilerin bir dijital para avına başlamadan önce maliyeti hesaplamalrı gerekiyor. Bu işlemler oldukça pahalı olabiliyor.

Kaynak Cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku