Çin Hedefe Doğru İlerliyor: Dijital Yuan Şanghay’da

26

Çin’in Pekin şehrinde dijital yuan cinsinden 6,2 milyar yuanlık bir airdrop dağıtımı daha önce gerçekleştirilmişti. Şu anda Şanghay Belediyesi Enformasyon Ofisi’ne göre Çin’in Şanghay şehrinde bir piyango sistemi aracılığıyla 3 milyon ABD dolarına eşdeğer 19,25 milyon dijital yuanı havadan göndereceği bilgisi paylaşıldı.

Dijital yuan kayıtları WeChat hesaplarından yapılıyor

Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), 2019’da geliştirilmesi tamamlandıktan sonra şu anda ülke genelinde çeşitli seviyelerde test ediliyor. Her biri 55 dijital yuan içeren toplam 350 bin dijital kırmızı zarf, kayıtlı vatandaşlar için hazır olacak. İlgilenen vatandaşlar, 5 ve 6 Haziran tarihleri ​​arasında Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın resmi WeChat hesaplarında airdrop için kayıt olabilirler.  Dijital Yuan 2019’un sonlarında Çin tarafından test edilmeye başlandı ve devlet çalışanlarına bir tür seyahat yardımı olarak sunuldu. İlerleyen zamanda ise bir piyango sistemi aracılığıyla airdroplara geçti.

Dünyanın geri kalanı ya planlama ya da geliştirme aşamasında olduğu için Çin şu anda CBDC oyununun ön saflarında yer alıyor. Çin Halk Bankası 3, merkez bankası ülkenin merkez bankası tarafından verilen dijital para biriminin geliştirilmesine 2014 yılında başladı. Şu anda dijital yuan, Çin’deki birçok şehir ve ilde test edilmesinin ikinci yılında.

G7 Ülkeleri CBDC Planlarını Tartışıyor

Çin’in CBDC geliştirme ve ihraç etmedeki en büyük liderliği, birçok Avrupa ve Amerika ülkesinde bir aciliyet duygusuna neden oldu. ABD halihazırda dijital yuan piyasasının uluslararası ticaret pazarındaki potansiyel etkisini finansal egemenliğine bir tehdit olarak görüyor. Diğer birçok ülke, Çin’in ilerlemesine bakarak CBDC planlarını hızlandırdı.

G7 ülkelerinin maliye bakanları ve Merkez Bankası yetkilileri, zenginler için %15’lik evrensel vergilendirmenin yanı sıra Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)’ler ve stablecoin gelişimi hakkında tartışmalar da dahil olmak üzere çeşitli finansal düzenlemeler hakkında tartışmalar için bir araya geldi. Grup, CBDC’ler için bir dizi tasarım tercihi yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku