Yatırım Stratejisti Altın ve Dolar Arasında Kalanlar İçin Son Sözü Söyledi

54

Yatırım şirketi Fat Prophets’ten David Lennox’a göre, altın bu yıl tekrar yeni zirveleri test edebilir. Yönetici, değerli metal fiyatları için “oldukça büyük bir hamle” gördüğünü söyledi.

Merkez Bankası para politikası ve enflasyon tehdidi

Altın fiyatları bu yıl şu ana kadar karışık bir grafik sergiledi. 2021’in başından bu yana, spot altın yaklaşık yüzde 0.66 arttı. Mart ayında fiyatların ons başına 1.700 doların altına gerilediği bir düşüşün ardından tekrar toparlandı. Değerli emtal şu anda ons başına 1.911 dolar civarında işlem görüyor. ABD’deki enflasyon, merkez bankasının finansal sistemdeki krizi, nakitle doldurmaya devam etmesi nedeniyle hala çok dikkat çekiyor. Merkez Bankası, geçen yıldan bu yana, Covid’den etkilenen ekonomiyi canlandırmak ve finansal piyasaları ayakta tutmak amacıyla faiz oranlarını düşük tuttu ve hazineleri satın aldı.

Hedge Fonu Yöneticisi: Dolar 15 Yıl Sonra Statüsünü Kaybedecek!
 

Pazartesi günü CNBC’nin “Squawk Box Asia” adlı programında konuşan analisti, Nisan ayı temel kişisel tüketim harcama endeksi Cuma günü beklenenden daha hızlı gelirken fiyatların yükseldiğini gösteren son ABD enflasyon verilerine işaret etti. Bu metrik, merkez bankası yetkilileri tarafından en iyi enflasyon göstergesi olarak kabul ediliyor. Lennox, daha yüksek enflasyon oranlarının fiziksel bir varlık olan altın için bir “nimet” olacağını söyledi ve şunları ekledi:

Enflasyon geri geliyor çünkü ABD para arzında bu kadar önemli bir artış gördük. Geçmişte bu artışı ne zaman görsek,  muhtemelen altı ay boyunca daha yüksek enflasyon eşlik etti.

 Altın en iyi yatırım seçeneği

Lennox, insanların yatırım zamanı ufkuna bağlı olarak, önümüzde beklenen altın rallisine katılmanın iki yolu olduğunu öne sürdü:

Bu aşamada, altın fiyatında sağlam bir artış görürsek, o zaman bire bir fiyat hareketini elde edebileceğiniz bir altın ETF arayabilirsiniz  ve tabii ki herhangi bir yönetim ücreti hariç. Bu, size çok iyi bir  durum sağlıyor.

Altın Fiyatları İçin Kritik Tahmin Geldi!
 

Ancak uzun vadeli yatırım yapanlar için Lennox, bunun yerine altın madencilerine maruz kalmayı düşünmeleri gerektiğini söyledi ve şunları vurguladı:

“Madenciler gelecekte üretimlerini artırma kapasitesine sahipler ve ayrıca temettü ödüyorlar,  bu yüzden biraz geri alıyorsunuz.

Dolar giderek daha da güç kaybedecek

Bu arada, doların da zayıflaması bekleniyor ve piyasa belirsizliği zamanlarında güvenli bir yatırım varlığı olarak kabul edilen altın için başka bir potansiyel katalizör olabilir. Lennox şunları söyledi

ABD’nin borcu her geçen gün artıyor, ABD doları havuzunda daha fazla fiziksel paramız var. Bu iki faktör, ileride daha zayıf bir ABD doları göreceğimizi gösteriyor. Ayrıca, ABD dolarına karşı işlem gören  büyük para birimlerinin ekonomileri bazı durumlarda ABD’den daha iyi durumda, Giderek doların daha fazla zayıflayacağını düşünüyoruz ve bu altın fiyatı ve değerli metaller için çok daha iyi günlerin geleceği anlamına geliyor.

Kaynak Cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku