İsveç Merkez Bankası Başkanı: Tek Çare Küresel Regülasyon!

85

İsveç Merkez Bankası başkanına göre, giderek artan popülarite ve benimsenme nedeniyle, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin sert regülasyonlardan kaçması pek olası değil.

Kripto paralar tüm dikkatleri üzerine çekiyor

Para politikalarına karar veren yetkililer Bitcoin ve kripto paralara karşı evrensel boyutta şüpheciliği dile getirse de, kripto para birimleri coşkulu bir yatırımcı kitlesi oluşturmaya devam ediyor. Goldman Sachs Group Inc. gibi Wall Street bankalarının kripto paralara bağlı ticaret hizmetleri sunması, finans alanındaki  büyük isimlerden bazılarının harekete geçmesine neden oldu.

İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi

 Bir sistem yeterince büyüdüğünde, tüketici hakları ve kara para aklama gibi unsurlar devreye giriyor. Yani düzenlemenin yakında gerçekleşeceğine inanmak için iyi bir neden var. Bunun için tek çare küresel regülasyon.

Çeşitli ülkeler adım atmaya hazırlanıyor

Devletlerin, merkeziyetsiz ve sisteme karşı tasarlanmış bir ürünün nasıl düzenleneceği net değil. Ancak hükümetler, özellikle Çin, bu adımı kripto para madencileri ve yatırımcıları üzerindeki baskıyı artırmasıyla şimdiden deniyor. Çin Halk Bankası kısa süre önce finans kurumlarına ödeme için kripto para kabul etmelerine izin verilmediğini söyledi ve daha sonra kripto madenciliği üzerindeki baskıyı artırdı. Yine de, trader’ların hala aktif olduğuna dair işaretler var ve bu da zorluğun boyutunun altını çiziyor.

Fed’in denetimden sorumlu başkan yardımcısı Randal Quarles, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, ABD’de Federal Rezerv yetkililerinin “bu konuyu ele almanın çeşitli yollarını” inceleme sürecinde olduklarını söyledi. Ancak federal kurumların, gözetim için bir çerçeve oluşturabilmeleri açısından doğru düzenleyici yaklaşımı düşünmek için zamana ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği’nde komisyon, kripto para birimleri için en iyi düzenleyici çerçevenin nasıl oluşturulacağını bulmaya çalışırken somut adımlar attı. Eylül ayında, kripto varlık ticareti ile ilgilenen piyasa altyapıları için bir pilot rejim önerdi.

İsveç ve dijital para birimi (CBDC) yarışı

İsveç, Çin gibi, bir merkez bankası dijital para birimi geliştirme çabalarında yol kat etmiş ülkelerden biridir. Bu girişim, para otoritelerinin bir ödeme yöntemi olarak nakdin ortadan kaldırılması ve kripto para birimlerinin boşluğu doldurmamasını sağlamaya çalışmasıdır. Ingves daha önce İsveç’in yaklaşık beş yıl içinde kendi merkez bankası e-kronasını çıkaracağını tahmin etmişti.

Ingves, kripto para birimlerinin düzenlenmesinin “muhtemelen farklı alanlarda farklı zamanlarda geleceğini” söyledi. İsveç finans piyasaları bakanı Asa Lindhagen, hükümetin kripto para borsa platformları için standartları sıkılaştırma sürecinde olduğunu söyledi. Ancak bunu “uluslararası düzeyde devam eden bir çalışma” olarak nitelendirdi. Ayrıca, kripto para birimlerinin temsil ettiği kara para aklama riskini ele almanın, sınır ötesi çalışma gerektirecek “çok önemli bir konu” olduğunu sa sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bnnbloomberg.ca
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku