Cardano Balinası iddiali: En Hızlısı Olacak!

149

16 Haziran Perşembe günü, oldukça popüler bir ADA balinası Cardano_Whale Twitter hesabından, Cardano blockchain’i hakkındaki gelecek düşüncelerini paylaştı.

ADA Balinası Twitter’dan görüşlerini paylaştı

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Topluluk tarafından merakla beklenen Vasil Hard Fork’un 29 Haziran günü ana ağda yayınlanması planlanıyor. 12 Nisan tarihinde, IO Global(diğer adıyla “IOG”, eskiden “IOHK” olarak bilinen)’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Charles Hoskinson, Cardano’nun araştırma ve geliştirmesinden sorumlu kuruluş, ADA HODLers’ı ilgilendiren çeşitli konularda bir güncelleme sağlamak adına YouTube kanalında bir video yayınladı. Hoskinson, Vasil Hard Fork konusunda niçin heyecanlı olduğunu dile getirdi:

Birçoğunuzun bildiği gibi, Haziran ayında Vasil Hard Fork etkinliği gerçekleşiyor ve bu Pipelining, ilk dalganın yanı sıra Cardano adına büyük bir performans iyileştirmesi olacak. Eylül ayında devreye giren Plutus’tan bu zamana kadar ki en önemli Plutus geliştirmeleri.

1 Şubat tarihinde IOG Cardano Mimarlık Direktörü John Woods, işleyiş sistemini tanıttığı bir blog yazısı yayınladı:

Oluşturulacak hat, aslında Cardano(ADA)’nun ekosisteminde bir evrimdir. Ekosistem büyüdükçe Cardano’nun kapasitesine yönelik metodik yaklaşımımızı kapsayan yayınlanmış adımlardan biri olan bu yıl ölçeklendirme planımızın önemli bir unsurudur… Pipelining daha doğrusu(difüzyon boru hattı), daha hızlı blok yayılımını kolaylaştıran konsensüs katmanında yapılan bir iyileştirme olacaktır. Bu adım sayesinden Cardano ekosisteminin performansını ve rekabet gücünü daha da artıracak olan boşluk payı konusunda daha da büyük kazançlar sağlar.

John Woods, Pipelining sonrasında olabilecekleri düşüncelerinde belirtiyor:

Pipelining, bu yıl Cardano’nun ölçeklendirmesini destekleyen sütunlardan sadece biri. Tüm bu değişiklikler bir araya toplandığında, Cardano(ADA) blockchain ekosistemini rakiplerinden daha hızlı ve bu yıl merkeziyetsiz finans (DeFi) adına oldukça rekabetçi bir platform konuma getirecek.

Layer 2(L2) ölçeklendirme çözümlerine gelince, IOG şu anda Cardano’nun verimini saniyede bir milyon işleme çıkarması beklenen Hydra üzerinde çalışıyor(süper hızlı blockchain Solana ekosistemi ise şu anda saniyede yaklaşık 65 bin işlem gerçekleştirebiliyor) yükseltme gerçekleştikten sonra ana ağda yayına gireceği belirtiliyor(2022 yılının sonunda).

IOG Baş Bilim Sorumlusu Hydra ile ilgili görüşlerini açıkladı

26 Mart 2020 tarihinde, IOG’de Baş Bilim Sorumlusu olan Yunan kriptograf ve bilgisayar bilimcisi Profesör Aggelos Kiayias, “Hydra’ya Girin: Dağıtılmış Defterleri Ölçeklendirmek, Kanıta Dayalı Yol” başlıklı bir blog yazısı yayınladığı bildirildi. Kiayias, Hydra’yı şu sözleriyle tanıtıyor:

Ölçeklenebilirlik, blockchain ekosisteminin benimsenmesi adına en büyük zorluktur. İlkeli, kanıta dayalı bir yaklaşım uygulayarak Cardano ve buna benzer ağlar adına bir çözüme ulaştık: Hydra. Hydra, kapsamlı araştırmaların doruk noktasıdır ve merkeziyetsiz ağların küresel gereksinimlere güvenli biçimde ölçeklenmesini sağlamada belirleyici bir adımdır.

Profesör Kiayias daha sonra Hydra’nın “30 bin fitlik görüş” tanımını yapıyor:

Hydra, bahsedilen ölçeklenebilirlik zorluklarının üçünü de ele alan, dağıtılmış defterler için zincir dışı bir ölçeklenebilirlik mimarisi sunmaktadır. Bunlar, yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve düğüm başına minimum depolama. Hydra, Ouroboros protokolü ve Cardano defteri ile birlikte tasarlanırken, gerekli göze çarpan özellikleri Cardano ile paylaşmaları koşuluyla diğer sistemler üzerinde de kullanılabilir. Tek bir sorunu, Hydra birkaç alt protokolden oluşuyor. Cardano ekosisteminin kendisi heterojen olduğu ve farklı teknik yeteneklere sahip birden fazla varlıktan oluştuğu için bu gereklidir: sistem, ilişkili hisse havuzları olan blok üreticilerini, borsalar tarafından kullanılan yüksek verimli cüzdanları ve ayrıca çok çeşitli hesaplama seçeneklerine sahip son kullanıcıları destekler. Herkese uyan tek bir protokol yaklaşımının, bu kadar çeşitli ağ katılımcıları için genel ölçeklenebilirlik sağlamak adına yeterli olmasını beklemek gerçekçi değildir.

Cardano blockchain’i destekleyecek stablecoin projesi

Cardano(ADA) blockchain ekosisteminde destekli birkaç stablecoin projesi bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni, FinTech girişimi COTI Group tarafından piyasaya sunulacak olan algoritmik stablecoin Djed’dir. 26 Eylül 2021 tarihinde, iki gün süren Cardano Zirvesi 2021’in ikinci gününde, Cardano’nun (ADA) geliştirilmesinden sorumlu blockchain teknoloji firması IO Global (IOG) ve FinTech girişimi COTI Group, yeni bir algoritmik stablecoin projesi Djed’in tanıtımını gerçekleştirdi. Djed’in , DeFi adına faydalı olabilmesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cryptoglobe
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku