FTX Krizi Yayılıyor: Bu Bitcoin Platformuna Soruşturma!
FTX Krizi Yayılıyor: Bu Bitcoin Platformuna Soruşturma!

FTX Krizi Yayılıyor: Bu Bitcoin Platformuna Soruşturma!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Singapur merkezli başka bir Bitcoin borsasının başı ciddi bir sorunla karşı karşıya. Yapılan son açıklamalara göre, Singapur Polisi şu anda dolandırıcılık ve hile suçlamalarıyla kripto para platformu Hodlnaut Pte’yi soruşturuyor.

Bu Bitcoin borsası soruşturma halinde

Piyasadaki diğer kripto para borsaları gibi, bu Bitcoin borsasının da soruşturmalardan kaynaklı olarak opsiyonlarında bir kripto kışına girdiği görüldü. geçtiğimiz aylarda Terra’da yaşanan kriz döneminde Bitcoin borsasının ciddi zarara uğradığı belirtilmektedir. Hodlnaut’ın, Terra ekosisteminde yaşanan krizli dönemde 190 milyon dolar kaybettiği bildiriliyor.

Bitcoin borsası

Polis, soruşturmanın 23 Kasım Çarşamba günü başlatıldığını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre, “şirketin belirli bir kripto para birimine maruz kalmasına ilişkin yanlış beyanlar” var. Bu iddialara yönelik ise tam kesin bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak Hodlnaut, Ağustos ayında platformunda para çekme işlemlerini durdurdu. Sonrasında ise şirket alacaklılardan koruma aldı.

Terra ekosistemindeki kriz şirkete ciddi kayıp yaşattı

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Hodlnaut, Terra ekosistemindeki krizinde ardından faaliyetlerinde büyük sorunlar yaşadı. O dönem içerisinde sorunlarla karşı karşıya kalan diğer Bitcoin borsaları ve şirketleri arasında yer alıyor. Daha önce Hodlnaut, polisle “bekleyen davalar” olduğunu doğrulamıştı. Mahkeme, geçtiğimiz ay firmanın Terra ekosistemine maruz kalmasını fazlasıyla hafife aldığını belirten bir rapor yayınlayan Hodlnaut için geçici adli yöneticiler atadı.

Singapur düzenleyicileri, son dönemlerde ülkenin kripto sektörü üzerindeki kontrollerini sıkılaştırmaya başladı. Bu, kripto para endüstrisine bir bulaşma gibi yayılan Singapur merkezli Terra’nın çöküşü ile başladı. Geçtiğimiz Ekim ayı, Singapur Para Otoritesi, yatırımcıların kripto para ticaretindeki riskini azaltmak için düzenleyici bir çerçeve önerisinde bulundu. MAS, bireysel yatırımcıların kripto para ticareti için kredi kartlarının kullanmasını ve borç para almasını yasaklamaktadır.

MAS şefi Menon, kripto sektörünün özellikle perakende yatırımcılara zarar verdiğini söyledi

Sonuç olarak alınan kararlar doğrultusunda Singapur’un kripto dostu statüsünden uzaklaştığı görülmektedir. Ancak, Hong Kong bu fırsatı yakalamış görünüyor. Sağlanan son raporlara göre, Hong Kong muhtemelen ülkede kripto para ticaretine devam edecek. Asya’nın kripto para endüstrisinin değişen dinamiklerinin ortasında, Hong Kong’un, Singapur’dan bazı işleri alabileceği aktarılıyor.

Ancak MAS şefi Ravi Menon, ifadelerinde şunlara yer verdi:

Kendimizi diğer yargı bölgeleriyle, özellikle de düzenleme konusunda rekabet etmeye hazır görmüyoruz. Kendimiz için doğru olan, riskleri kontrol altına almak için gerekli olanı yapmamızdır. Ve kripto para sektöründeki riskler öncelikle perakende yatırımcılara zarar vermektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX Krizi Yayılıyor: Bu Bitcoin Platformuna Soruşturma!