Ethereum Kurucusu Açıkladı: Bu Altcoin’ler Karar Mekanizması Olacak!

391

Lider altcoin Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Tether (USDT) ve Circle USD (USDC) gibi merkezi stabilcoin’lerin gelecekteki tartışmalı hard fork’larda önemli karar vericiler olabileceklerini düşünüyor. İşte ayrıntılar…

Bu Altcoin projeleri gelecekteki hard fork’larda belirleyici olabilir

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Tether (USDT) ve Circle USD (USDC) gibi merkezi stabil altcoin projelerinin gelecekteki çekişmeli hard fork’larda önemli karar vericiler olabileceklerini düşünüyor. 3 Ağustos’ta Seul’daki BUIDL Asia konferansına katılan Buterin, Near Protocol (NEAR) Kurucu Ortağı Illia Polosukhin ile yaklaşan Merge geliştirmesi hakkında konuştu. Ethereum kurucusu, merkezi stabilcoin’lerin, sektörün hard fork’larda hangi blockchain protokolüne riayet edeceğinde “önemli” bir karar verici olabileceğini ileri sürdü.

altcoin

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Hard fork, bir blockchain ağında radikal bir değişiklik yapılması ve iki versiyon oluşmasıyla gerçekleşir. Genelde bir zincir öbürüne tercih edilir. Vitalik Buterin konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Birleşme anında iki ayrı ağınız olacak […] sonrasında da bir bakıma hangisine riayet edileceğine karar veren borsalar, kahin sağlayıcıları, stablecoin sağlayıcıları olacak…. Çünkü bir noktada bir zincirde 100 milyar USDT’niz, diğer zincirde de kriptografik olarak 100 milyar USDT’niz olacak. Dolayısıyla (Tether’in) bunlardan birine riayet etmekten vazgeçmeleri gerekecek.

Ethereum kurucusu bazı çözüm önerilerinden bahsetti

Diğer yandan Buterin, Ethereum’un yaklaşan PoW ve PoS ağlarının birleşimi Merge’de böyle bir çekişme yaşanacağına dair herhangi bir belirti olmadığını söyledi. Buterin’e göre, gelecekteki hard fork’lar için asıl sorun merkezi stabilcoin’ler olacak. Buterin, Ethereum’un da önümüzdeki beş-on yılda merkezi stablecoin sağlayıcılarının daha fazla ağırlık taşıyacağı çekişmeli hard fork’lar görebileceğini söyledi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Uzak gelecekte bunun kesinlikle daha büyük bir sorun olacağını düşünüyorum. Yani USDC’nin hangi zincirin Ethereum kabul edileceği konusundaki kararı, gelecekteki çekişmeli hard fork’larda önemli bir karar verici olabilir. Belki bu noktada Ethereum vakfı daha zayıf olacak, belki ETH 2 istemci ekipleri daha güçlü olacak, belki de Coinbase gibileri o zamana kadar hem stabilcoin işletiyor hem de istemci ekipleri satın almış olacak […] bu tarz şeylerin çoğu gerçek olabilir.

altcoin

Vitalik, merkezi oyunculara karşıt olarak farklı türden stabilcoin’lere yönelmeyi önerdi ve şunları belirtti:

Verebileceğim en iyi çözüm, daha çok çeşitli stabilcoin’ler kullanmaya teşvik etmek olabilir. Yani biliyorsunuz, insanlar USDC kullanabilir, fakat aynı zamanda DAI de kullanabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku