Bu Altcoin Hacklendi! Milyon Dolarlık Zarar…

119

DeFi protokolleri ile altcoin Ethereum (ETH)’un rakibi olan Binance Smart Chain (BSC), Mayıs 2021’in başından beri ciddi ani kredi saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. En son kurban DeFi protokolü BurgerSwap oldu. Platform kısa süre önce, 28 Mayıs Cuma günü sabah saat 3 civarında BurgerSwap’ın BSC’ye yönelik ani bir kredi saldırısıyla karşı karşıya kaldığını ve saldırganların sadece 14 işlemde 7,2 milyon dolarlık zarara neden olduğunu bildirdi.

Saldırganlar sahte token ile altcoin hackledi

Saldırganlar, platformu kullanmak için önce kendi sahte BEP-20 tokenlerini oluşturdu. Daha sonra $BURGER ile yeni bir işlem çifti oluşturdular. Bazı yönlendirme ayarlamaları ile “saldırgan $BURGER-> Fake Coin->$WBNB yönlendirmesi yaparak; bu yönlendirme aracılığıyla $BURGER-> Sahte Para İşlem Çiftini ortaya çıkardılar.

Daha sonra, bu çiftin sözleşmesindeki sahte parayı ve manipüle edilmiş rezervleri kullanan saldırgan, $BURGER fiyatını değiştirerek BurgerSwap’a yeniden girdi. Saldırgan daha sonra $WBNB’ı geri alıp vermek ve böylece girilen fazladan WBNB miktarını almak için işleme yeniden girdi. Bu kapsamda BurgerSwap, saldırganın 7,2 milyon doları nasıl bozguna uğrattığını adım adım açıklıyor. $BURGER tokeninin fiyatı %20’den fazla düştü ve şu anda 80,3 milyon dolarlık toplam piyasa değeri ile 6,65 dolardan işlem görüyor.

Binance Smart Chain (BSC) ve ani kredi saldırıları

Bu saldırı, altcoin yatırımcılarına yönelik  Binance Smart Chain (BSC) ‘de bir ay içinde gerçekleşen dördüncü ani kredi saldırısı. Ayrıca son iki hafta içinde DeFi protokolleri Pancake Bunny, Bogged Finance ve AutoShark Finance’e yönelik saldırılar da bildirildi. İlgili DeFi tokenlerinin fiyatı %90’ın üzerinde düştü ve bu nedenle büyük miktarda yatırımcının parasını aşındırdı. Binance Smart Chain (BSC) kullanan saldırganlar tarafından ortaya çıkarılan bu güvenlik açığı, yatırımcılar cephesinden BSC platformunun güvenliğinin sorgulanmasına neden oldu.

Mayıs ayının başından bu yana, gerçekleşen dört ani kredi saldırısı sonucunda  BSC’de tespit edilen toplam zarar 150 milyon ABD dolarını aştı. Başka bir DeFi projesi olan JustLiquidity Swap diğer adıyla JulSwap de benzer bir durumla karşı karşıya. Ancak kurucusu, protokol düzeyinde herhangi bir istismar veya hacklenme olmadığını doğruladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku