Vitalik Buterin’den Zeytin Dalı: 6,7 Milyar Dolarlık SHIB’i Yaktı!

0 107

Ethereum kurucu ortağı ve CEO’su Vitalik Buterin, kripto para dünyasının popüler ismi Dogecoin’in klonu ve rakibi Shiba Inu’nun (SHIB) arzının neredeyse yarısını yaktı.

Buterin topluluğu takdir etti

Dün gerçekleşen işleme dair yaptığı açıklamada, Vitalik Buterin, toplam 6,7 milyar dolar değerinde SHIB tokenini yakmaya karar vermesinin nedenini, “köpek token topluluklarının cömertliği”  olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

Köpek token topluluğunun yaptığı bağışlardan  çok etkilendim! Köpek token yatırımcılarının bir çoğu, sadece kâr elde etmeye odaklanmakla kalmayıp aynı zamanda dünyayı bir bütün olarak daha iyi hale getirmek için ellerinden eleni yapıyorlar. Böylesi örnek bir davranışı ciddiyetle yapan herkesi destekliyorum.

Shiba tokenin geliştiricileri tarafından hediye edilen trilyonlarca tokenı elden çıkaran Buterin, 12 Mayıs itibarıyla elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlayacağnı söylemişti.

Ethereum kurucu ortağı, Shiba tokenlerinin yüzde 90’ını yakmaya ve kalan yüzde 10’unu ise hayır kurumlarına bağışlamaya karar verdiğini açıkladı. Vitalik özellikle Covid-19’dan etkilenen toplumlara öncelik verecek. Hindistan merkezli, kripto para ile bağış toplayan Covid destek kuruluşu CryptoRelief gibi kurumlara bağış yapılabileceğini açıkladı.

Merkezi bir güç olmak istemiyorum

Buterin, kendisine verilen tokenleri tutmasının güvenli olmadığını belirterek, gelecekte köpek tokenlerı üzerinden işlem gerçekleştirilmesi halinde ortaya çıkabilecek büyük spekülasyonlardan kaçınmak istediğini belirtti. Buterin ayrıca, “bu şekilde bir merkezi güç” olmak istemediği için insanlardan kendisine daha fazla token göndermemelerini rica etti.

Shiba Inu token fiyatı, Dogecoin ve diğer köpek tokenlerinin artan popülaritesi sayesinde geçen hafta Binance’de listelendiği uçtu. Köpek temalı token işlemindeki artış, 12 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı süreçte Ethereum ağ ücretleri 70 dolara kadar çıktı. SHIB, Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı Bitcoin karşıtı ifadelerinin ardından 24 saat içinde yüzde 7 geri çekildi. Bitcoin ise an itibariyle, son 24 saatte yüzde 8 düşüş kaydederek 45.318 bin dolardan işlem görüyordu.

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku