Böyle Bir Şey İlk Defa Oluyor: Bu Altcoin’ler İlgi Odağı!

196

Lider altcoin Ethereum (ETH)’da kayıplar yaşanmaya devam ederken, yatırımcılar ilgisini bu kripto para birimlerine çevirdi. İşte detaylar…

Zincir-üstü veri analitik platformu Glassnode: “İlk defa böyle oluyor”

Zincir-üstü veri ve analitik platformu Glassnode, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründeki belirli bir noktanın kripto piyasasının sorunlarına rağmen sağlam kaldığını belirtiyor. Son günlerde yaşanan kripto para piyasası çöküşüyle birçok Ethereum (ETH) sahibinin çok fazla kayıp yaşamasıyla beraber Glassnode firması yeni bir analiz yayınladı. Ünlü firma yayınladığı analizinde son kayıplar yaşanırken ana sermayenin stablecoin’lere aktarıldığını belirtiyor. Analizde şu sözler dikkat çekiyor:

“En büyük dört stablecoin’in (USDT, USDC, BUSD ve DAI) toplam kapitalizasyonu anlık olarak Ethereum piyasa değerini 3 milyar dolar aştı.

Toplam ilk dört stabilcoin bütçesi, daha önce 2020-22 yılı boyunca birden çok kez Ethereum’un piyasa değerinin yüzde 50’sini aşmıştı, ancak bu yıl Mayıs ve Haziran aylarında dramatik bir artış gördü. İlk defa böyle bir olay oluyor”

Rapor ayrıca, ETH’deki bu tür stabilcoin ilgisinin nasıl bu kadar arttığını, şu nedenlerle açıklıyor:

  • Hesap birimi ve kotasyon varlığı olarak stablecoin USD’nin çarpıcı yükselişi.
  • Dolar cinsinden likidite talebinin son yıllarda ne kadar güçlü olduğu. Stabilcoinlerin artık piyasa değerine göre ilk altı dijital varlıktan üçünü oluşturduğunu not ediyoruz.
  • 2022 boyunca Ethereum ekosisteminin değer kaybının büyüklüğü

“Yatırımcılar, riskten kaçınma yaklaşımını benimsediği için lider altcoin Ethereum’dan uzaklaşıyor”

Bir diğer yandan ünlü zincir-üstü veri analitik platformu Glassnode, her stablecoin’in Ethereum üzerinde çalışmadığını da belirtirken, verilerin piyasa katılımcılarının riskten kaçınma yaklaşımı benimsediğini gösterdiğinden şu sözlerle bahsediyor:

“Bu olay, kripto teminatın değeri ile marj borcunun hesap birimi (USD stabilcoinleri) arasındaki eşitsizlik genişledikçe, mevcut kaldıraç azaltmanın neden gerçekleştiğini vurguluyor.”

Popüler firma, Ethereum’un son fiyat düşüşünün, token sahiplerinin büyük bir yüzdesinin yaklaşık dört yıldır tanık olunmayan önemli gerçekleşmemiş kayıplar üzerinde oturduğunu nasıl gösterdiğini inceliyor.

“Piyasa şu anda gerçekleşen 1.730 dolarlık fiyatın önemli ölçüde altında, ETH spot fiyatı şu anda 1.212 dolardan işlem görüyor. Bu, piyasanın gerçekleşmemiş ortalama yüzde -30,0 kaybı olduğu anlamına geliyor.”

Uzun Vadeli Yatırımcıların Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (LTH-NUPL) metriği, bu kohortun mevcut karlılığının, başa baş noktasının ardından düştüğünü ve şu anda piyasa değerinin yüzde 23’üne eşit gerçekleşmemiş zararları tuttuğunu gösteriyor.

Bu durum, en güçlü ve en uzun süreli ETH yatırımcılarının bile artık ortalama olarak pozisyonlarında kayıp yaşadığını belirtiyor. Bunun en son örneği ise Eylül 2018’de yaşandı ve ardından fiyatlar yüzde 64 düşerek 230 dolardan 84 dolara düştü.”

Daha önce kriptoarena.com olarak fiyatını bildirdiğimiz lider altcoin Ethereum, anlık olarak 942,45 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak dailyhodl
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku